10 اشتباه خطرناک در تجارت الکترونیک

نوشته شده توسط مدیریت سایت. منتشر شده در بازاریابی اینترنتی

ما در این دوره آموزشی، 10 اشتباه خطرناک در تجارت الکترونیک را مطرح می کنیم. چرا در این دوره آموزشی، بر اشتباه ها تمرکز می کنیم؟ چون با دانستن اینکه چه کاری اشتباه است، می توانیم از آنها دوری کرده و در جستجوی راه کارهایی باشیم که ما را از افتادن در دام اشتباه  ها، نجات دهند. با علم به اینکه بازار تجارت الکترونیک در ایران، بازاری بکر و جوان است، پس باید با آگاهی و مطالعه وارد این عرصه شد تا در نیمه های راه نا امید نشویم. زیرا آینده از آن این تجارت است.

با ما همراه شوید


ما در این دوره آموزشی، 10 اشتباه خطرناک در تجارت الکترونیک را مطرح می کنیم. چرا در این دوره آموزشی، بر اشتباه ها تمرکز می کنیم؟ چون با دانستن اینکه چه کاری اشتباه است، می توانیم از آنها دوری کرده و در جستجوی راه کارهایی باشیم که ما را از افتادن در دام اشتباه  ها، نجات دهند. با علم به اینکه بازار تجارت الکترونیک در ایران، بازاری بکر و جوان است، پس باید با آگاهی و مطالعه وارد این عرصه شد تا در نیمه های راه نا امید نشویم. زیرا آینده از آن این تجارت است.

با ما همراه شوید

اشتباه اول - استفاده از خدمات ميزباني وب ارزان يا رايگان

خيلي صريح در اين مورد اعلام ميكنم كه شما مطلقا نمي‌توانيد با تكيه بر خدمات ميزباني رايگان و یا ارزان قیمت، يك تجارت اينترنتي جدي راه اندازي كنيد. مطمئن باشيد اين روش جوابگو نخواهد داد. به قول معروف همان قدر كه پول بدهيد آش خواهيد خورد. شما نمي‌توانيد توقع خدمات مناسب و با كيفيت، ولی رایگان، از اين شركتها را داشته باشيد.

هيچ چيزي بدتر از اين نیست كه وب سايتي را كه بر روي سرورهاي كند كه ترافيك بسيار بالايي دارند میزبانی شده است را بازديد كنيد. من نام هيچ شركتي را نمي‌برم ولي برخي از اين خدمات رايگان، واقعا بد هستند. وب سايت شما مهم‌ترين سرمايه اي است كه شما داريد و بايد در نگاه اول، تأثير خوبي بر بازديدكننده بگذارد.

بعلاوه، هيچ چيز کاملا مجاني اصلا وجود ندارد. وقتي شما خدمات رایگاني دريافت مي‌كنيد، مجبور خواهيد بود كه در بهترين نقطه وب سايت خود، تبليغات شركت ميزباني كننده وب سايت خود را قرار دهيد. اين موضوع اصلآ مناسب نيست كه در بهترين نقطه تجارت اينترنتي شما، تبليغات خارج از كنترل شما و متعلق به شركت ديگري نمايش داده شود.

اين روزها شما به راحتي مي‌توانيد شركت خوب ميزباني وب سايت با هزينه حدود 90.000 تومان در سال را پیدا كنيد و اگر شما تصميم نداريد اين مقدار براي تجارت روي خط خود هزينه كنيد، معلوم است كه در اين راه، جدي نيستيد و بسياري از مشتريان بالقوه خود را به خاطر اين موضوع از دست خواهید داد.

وقتي صحبت از ميزباني وب سايت است، موضوع ثبت دامنه اختصاصي (Domain Name) پيش مي‌آيد. شما بايد حتما براي تجارت اينترنتي خود يك نام دامنه اختصاصي ثبت كنيد. اين كار با هزينه حدو 83; 10.000 تومان در سال قابل انجام است . اگر براي پرداخت اين هزينه برنامه ريزي نكرده ايد چطور ميخواهيد مشتريان بالقوه به شما اعتماد كنند؟ تجارت اينترنتي خود را از نقطه شروع جدي بگ يريد و درغير اينصورت حتما شكست خواهيد خورد.

در انتخاب نام دامنه باید وسواس و دقت زیادی صرف کنید. سعی کنید نام شرکت شما، نام مهم ترین خدمت یا محصول شما و یا کلمات کلیدی مهم در تجارت شما، در نام دامنه وب سایت شما وجود داشته باشد.

توجه... توجه

از شرکتی که قرار است نام دامنه وب سایت شما را ثبت کند بخواهید که مشخصات شرکت شما را به طور صحیح و دقیق در مشخصات نامه دامنه ثبت کند. حتما دقت کنید که مالکیت نام دامنه باید متعلق به شما باشد نه شرکت ثبت کننده نام دامنه. این موضوع بسیار حیاتی است و با حساسیت زیادی این موضوع را پی گیری کنید.

در انتهای این درس، اکثر دوستان فورا از من سوال می کنند که نام شرکت هایی را (مخصوصا در ایران) برای ثبت دامنه و میزبانی وب اعلام کنم. متاسفانه من نمی توانم شرکت های ایرانی را برای دریافت این خدمات نام ببرم. امیدوارم شما دوست عزیز با مط العه و دقت، یک شرکت مناسب را برای این قدم مهم، انتخاب کنید.


نکته:

يکي از عوامل مهمي که بازديد کنندگان، وب سايت شما را بدون آن که صفحات محصولات و خدمات شما را بازديد کنند، ترک مي کنند اين است که وب سايت شما خيلي کند بارگذاري مي شود.

اين مشکل بسيار مهم است و پارامترهاي زيادي در آن تاثير دارند که يکي از آنها نحوه طراحي و محتواي صفحات وب است. اگر حجم صفحات وب زياد باشد، بسيار طول خواهيد کشيد تا در رايانه کاربر بارگذاري شود و اين زمان زياد باعث مي شود کاربر از ديدن ساير صفحات سايت شما مايوس شود. به دليل فقر محتوا در زمان راه اندازی یک وب سايت، اکثر اين وب سايت ها با گرافيک و یا محتوای فلش پر مي شوند که اين موضوع علاوه بر حجيم کردن صفحات، به سودمند نبودن وب سايت ها هم کمک مي کند. اکثر صاحبان وب سایت ها هم علاقمند به استفاده از بخشهاي متحرک در وب سايت خود هستند که هيچ خاصيتي جز طولاني کردن زمان مشاهده سايت ندارد.

بازديد کنندگان امروز اينترنت به دنبال اطلاعات مفيد و برقراري روابط تجاري با شما هستند و هيچ توجهي به زيبائي فلش ورودي وب سايت شما نمي کنند.


اشتباه دوم - مخدوش كردن وب سايت خود با گرافيك نامناسب ، جاوا، موزيك وغيره

اين اشتباه بسيار مهلك است. اگر در حال اجراي يك تجارت آنلاین هستيد، وظيفه اصلي وب سايت شما فروش خدمات و محصولات شما خواهد بود. هر چيزي را كه اين تمركز را برهم بزند بايد كنار گذاشت.

مگر اينكه تخصص شما طراحی گرافيك و یا عکاس حرفه ای باشيد در غیر این صورت، گرافيك هاي حجيم كه بارگذاري آنها تا ابد طول خواهد كشيد، هيچ سودی براي وب سایت شما نخواهند داشت.

اين مشكل درمورد خيلي از وصله هاي نرم افزاري (Plug-in) صادق است. صدا و موسيقي در وب سايت شما؟ به هيچ ‌وجه! مگر اينكه فروشنده ديسك فشرده موسيقي باشيد وگرنه صدا و موزيك وصله ناجوري براي وب سايت شما است. در اين مورد جاي بحث زياد است ولي حداقل اينكه اين فايلها به كندي بارگذاري مي‌شوند و براي بازيد كننده شما دردسر ايجاد خواهند كرد.

گرافيك‌هاي فانتزي، جاوا، وصله هاي نرم افزاري، صدا و موزيك، هيچ خاصيتي ندارند جز طولاني كردن زمان مشاهده وب سايت شما.

اين حرف را از من قبول نداريد؟ يك نگاه به 100 وب سايت برتر دنيا بياندازيد. وب سایت های کاربردی که تعداد زیادی بازدید کننده داشته وخدمات متعددی ارائه می کنند را بررسی کنید. آيا تا به حال هيچ بخش فانتزي جاوا ديده ايد و يا تا به حال هيچ صدائي از اين وب سايت ها شنيده ايد؟

من حتي با بخش هاي متحرک فلش (Flash) هم مخالف هستم. هرچند که تقريبا تمام مرورگرها آن را پشتيباني مي کنند ولي وجود آنها ارزش افزوده چنداني براي يک وب سايت جدي تجارت الکترونيک ايجاد نمي کند.

نکته منفی در مورد فلش این است که مرورگرهای موبایل از فلش پشتیبانی نمی کنند و چنانچه وب سایت شما مثلا دارای صفحه ورودی فلش و یا منوی فلش باشد، شما بازدید کنندگانی که از طریق دستگاه موبایل به وب سایت شما مراجعه می کنند را به راحتی از دست خواهید داد.

صبر کنید! اگر فکر می کنید که بازدید کنندگان وب سایت شما از طریق سیستم های موبایل و یا ابزارهایی مثل iPad تعدادشان کم است و بخواهید به آنها بی تفاوت باشید، باید بگویم که سخت در اشتباه هستید.

سایر امکانات اضافی مثل وضعیت آب و هوا، تقویم، ساعت و غیره که تمرکز بازدید کننده وب سایت شما از مطالب اصلی آن را منحرف کنند، برای وب سایت شما مثل سمی مهلک هستند. خواهش می کنم از اعمال سلیقه شخصی خود در استفاده از این امکانات، صرف نظر کنید. این به نفع وب سایت شما خواهد بود.


يک سوال:

چند درصد از ظاهر و امکانات وب سايت شما مطابق با سليقه شخصی شما و چند درصد مطابق با سليقه بازديد کننده وب سايت شما است؟

جواب سوال فوق بسيار مهم است و به شما ايده خواهد داد که چقدر سايت شما مي تواند براي بازديد کنندگان آن جذاب باشد و در فروش خدمات و محصولات شما موفق باشد.

توجه داشته باشيد که براي بازديد کننده سايت شما اصلا مهم نيست که وب سايت شما چقدر مطابق با سليقه شما است. آنها به سايت شما مراجعه مي کنند که به راحتي و سرعت، به اطلاعات شرکت شما و محصولات و خدمات شما دسترسي پيدا کنند و پس از آن اگر علاقمند شدند، دنبال صفحه سفارش کالا خواهند گشت. در هريک از اين مراحل چنانچه سايت شما نقطه ضعف داشته باشد، فرايند فروش نا موفق خواهد ماند.

پس يک بار با دقت تمام سايت خود را از ديد بازديد کننده آن بررسي کنيد و تغييرات لازم براي بهبود آن را در دستور کار خود قرار دهيد.


اشتباه سوم - پرس وجو نكردن و عمل نكردن به نظرات بازديد كنندگان

این اشتباه هم بسيار خطرناک است و شخصآ معتقدم كه پرس و جو و سپس عمل به بازخور بازديد كننده بسيار حياتي است. اكثر مردم فراموش مي‌كنند كه بازديد كننده بايد چيزي را كه مي‌بيند دوست داشته باشد و هيچ چيزي غير از اين، مهم نيست . اين مثال دردنياي واقعي هم صادق است.

مدتي قبل يك وب سايت راه اندازي كردم كه از Frame استفاده شده بود و خيلي سعي كردم از نظر فني تمام جوانب را درنظر بگيرم. من مي‌دانستم كه Frame مشكلاتي براي بازديد كننده ايجاد مي‌كند بنابر اين وقت زيادي صرف شد تا بهينه سازي انجام شود. ولي بعد از پرس وجوي نظرات بازديدكنندگان ، متوجه شدم آنها از اين Frame متنفر هستند! نكته مهم اين است كه تا قبل از دريافت نظر بازديدكنندگان، از اين موضوع اطلاع نداشتم. از نظر من همه چيز خوب بود ولي غافل از اينكه اكثر بازديدكنندگان با اين موضوع مشكل داشته اند. من تمام سايت را طراحي مجدد كردم وديدم كه بلافاصله ميزان بازديد از سايت افزايش يافت.

مثال دیگر در مورد استفاده از فلش (Flash Animation) به عنوان صفحه ورودی وب سایت و یا منوی اصلی وب سایت است. مطمئن باشید که اکثر بازدید کنندگان وب سایت شما از وجود فلش در وب سایت شما راضی نخواهند بود.

شما از ارزش بازخور مشتريان شگفت زده خواهيدشد، كافي است از آنها بپرسيد. به خاطر داشته باشيد كه بازديد كنندگان سايت شما، كساني هستند كه خدمات و محصولات شما را خواهند خريد و بدون توجه به آنچه شما تصور مي‌كنيد، اين بازديدكنندگان، ارزش واقعي تجارت شما را رقم خواهند زد.


نکته:

هيچگاه فراموش نکنيد که فناوري اطلاعات و ارتباطات و دانش مربوط به آن متعلق به، هر چند که ممکن است برای خیلی ها موضوع جدیدی باشد، ولی سال ها است که اين فناوري در کشورهاي مختلف وجود داشته و مورد استفده بوده و دانش و تجربه بسيار زیادي وجود دارد که به راحتي از طريق اينترنت در اختيار ما قرار  گرفته است.

هيچگاه سعي نکنيد که چرخ را دوباره اختراع کنيد. سرعت حرکت، تغيير و پيشرفت اين فناوري آن قدر زياد است که بايد وقت خود را صرف مسائل مهم تري کنيد.

سعي کنيد از تجارب موجود در اين زمينه استفاده کنيد و آنها را بکار بنديد. با پيروي کورکورانه مخالف هستم و شما بايد پس از بومي سازي و هماهنگ سازي تجارب موجود، آنها را در تجارت الکترونيک خود مورد استفاده قرار دهيد.

حتما از افراد متخصص که در این زمینه تجربه دارند کمک بگیرید. تخصص این افراد می تواند مسیر رسیدن به اهداف تجاری شما را خیلی کوتاه تر کند.

در زمانی که از متخصصین این کار کمک می گیرید، حتما توجه کنید که اعتماد به آنچه متخصص بازاریابی اینترنتی می گوید، خیلی مهم است. شاید برخی از توصیه ها، با طرز فکر و نگرش شما هماهنگ نباشند ولی توجه کنید که اعتماد شما به افراد متخصص، حتما در دراز مدت نتیجه مناسبی خواهد داشت.

اشتباه چهارم - هدر دادن زمان به فعاليت‌هاي بي‌خاصيت

به عنوان يك بازار ياب اينترنتي، مهمترين سرمايه ارزشمند شما، زمان است. درست است، زمان از پول با ارزش‌تر است، پس در خرج كردن آن خردمندانه عمل كنيد. از آنجايي كه زمان شما، يك منبع محدود است بايد ياد بگيريد كه كارها را اولويت بندي كنيد.

كارهايي وجود دارد كه در ليست كاري شما از بقيه كارها مهم‌تر است براي مثال، ميزان زماني كه براي فعاليت‌هاي مختلف بازاريابي و تبليغات صرف مي‌كنيد را در نظر بگيريد. آيا واقعاً مي‌دانيد كه كدام يك بيشتر براي شما منفعت دارد؟ اگر نمي‌دانيد، در حال هدر دادن زمان خود هستيد. تمام روش‌هاي تبليغاتي را تست كنيد و زمان را مناسب خرج كنيد.

موتورهاي جستجو مثال ديگري هستند. يك اشتباه فراگير بين بازارياب‌هاي اينترنتي اين است كه اگر در صدر نتايج جستجو باشند، يك شبه موفق خواهند شد. اين موضوع را باور نكنيد و وقت خود را براي اين كار هدر ندهيد.

بله، لیست شدن در نتایج جستجوی گوگل خیلی مهم است به این شرط که با مطالعه و تحقیق انجام شده باشد. فقط در صدر نتایج جستجو بودن، کافی نیست.

يك كار بسيار مهم كه بايد انجام دهيد، خودكار كردن فعاليت‌هاي روزانه خود تا حد ممكن است. براي موفقيت در تجارت روي خط، بايد حداكثر وقت خود را صرف بازاريابي و تبليغات كنيد و بقيه كارها را اتوماتيك كنيد.

شما مي توانيد از سرويس هاي آماده تحت وب که در اينترنت مي توانيد آنها را پيدا کنيد، براي خودکار کردن فعاليت هاي بازاريابي خود استفاده کنيد. يک نمونه از اين سرويس ها که من مدت ها از آن استفاده کرده ام و بسيار راضي هستم، در آدرس http://uae.aweber.com وجود دارد. چنانچه تمايل به استفاده از اين سيستم داشته باشيد، من به شما جهت خريد سيستم و آموزش هاي اوليه کمک خواهم کرد.

سوال های متعددی در این مورد از من پرسیده می شود که منظور از خودکار سازی کار ها چیست؟ من یک نمونه واقعی از این مورد را دارم که به شما کمک می کند که مفهوم خودکارسازی را بیشتر درک کنید.

همین دوره ده روزه را در نظر بگیرید. تمامی این دوره در مدت یک هفته طراحی شده است و سپس یک سیستم به نام Autoresponder وظیفه ارسال این دروس را بر عهده گرفته است. یعنی اینکه ارسال این دروس به طور خودکار و بدون دخالت من و بدون صرف زمان، توسط سیستم انجام می شود. حال تعداد شرکت کنندگان در دوره یک نفر یا هزار نفر، هیچ تفاوتی ندارد.

مثال دیگر، یک سیستم سبد  خرید اتوماتیک است که بخش پرداخت اینترنتی آن هم خوب کار کند. شما وقتی این سیستم را طراحی و اجرا کنید، دیگر فرقی نمی کند یک نفر از شما خرید کند یا صدها نفر. این سیستم بدون دخالت شما، به طور خودکار، فرایند فروش شما را بر عهده خواهد داشت.

نکته:

اگر مي خواهيد که تجارت الکترونيک موفق داشته باشيد بايد مطابق با استانداردهاي موجود حرکت کنيد.

همان طور که شما خود را مکلف به جواب دادن به دورنگارهاي رسيده به شرکت خود مي دانيد و آنها را پيگيري مي کنيد، به همين دقت بايد با نامه هاي الکترونيکي که به صندوق پست الکترونيک شما مي آيند برخورد کنيد.

هر نامه الکترونيکي مي تواند يک موقعيت جديد کاري براي شما فراهم کند. هر چند که ممکن است در طول روز دورنگارهاي تبليغاتي غير ضروري براي شما ارسال شود به همين نحو روزانه تعداد زيادي نامه هاي الکترونيکي غير ضروري هم براي شما ارسال مي شود. اين مزاحمت ها نبايد از اهميت نامه هاي الکترونيکي براي تجارت شما بکاهد.

نامه هاي نا خواسته را حذف کنيد، به همين سادگي!


اشتباه پنجم- عدم مديريت مناسب مكاتبات و روابط الكترونيكي

نحوه ارتباط و مكاتبات شما با مشتريان و همكاران، باعث موفقيت يا شكست شما خواهد شد. از آنجايي‌ كه در اغلب موارد شما اين امكان را نداريد كه رو در رو با آن‌ها ملاقات كنيد و تأثير بگذاريد، بايد ياد بگيريد كه چگونه از نامه‌هاي الكترونيكي براي اين منظور استفاده كنيد.

هر روز ما نامه‌هايي از مردم جهت برقراري تجارت به شكل‌هاي مختلف دريافت مي‌كنيم و اكثر آن‌ها به نظر مي‌رسند توسط يك شخص ده ساله نوشته شده اند. خطاهاي گرامري و ديكته‌اي، ساختار نامناسب كه براي خواندن سخت است و ... شما به اين چه مي‌گوييد؟

هيچ كس عالي نيست و همه ما دچار اشتباه مي‌شويم ولي بهانه‌اي براي اين موضوع وجود ندارد. يك برنامه مناسب براي نامه‌هاي الكترونيكي داشته باشيد و ياد بگيريد كه چگونه از آن استفاده مناسب كنيد و تمام مكاتبات خود را از نظر ديكته‌اي كنترل كنيد. شما فقط يك بار فرصت داريد مردم را تحت تأثير قرار دهيد.

براي نرم افزار مناسب نامه‌هاي الكترونيكي، پيشنهاد من MS-Outlook است كه بسيار حرفه‌اي با امكانات متعدد جهت تهيه و ارسال نامه‌هاي تأثير گذار، در بسته نرم افزاري MS-office قابل استفاده است.

یک موضوع مهم در مورد نامه های الکترونیکی این است که شما باید بتوانید از طریق وب و بدون نیاز به نصب نرم افزار خاصی هم به آنها دسترسی داشته باشید. به این امکان اصطلاحا Web Mail می گویند و برای کسانی که زیاد در مسافرت هستند و ممکن است هر لحظه به کامپیوتر شخصی خود دسترسی نداشته باشند، ضروری است.


نکته:

يکي از دلايل موفقيت اينترنت، فراهم سازي امکان ارتباط گسترده با مردم به سهولت و باقيمت ارزان است.
روزانه تعداد زيادي مکاتبات الکترونيکي صورت مي گيرد و در هر مکاتبه حداقل دو طرف مکاتبه از طريق نامه الکترونيکي با هم ارتباط برقرار مي کنند.

تمام آدرس هاي پست الکترونيک کساني که با شما ارتباط کاري دارند را حفظ کنيد. هريک از آنها مي توانند مشتري بالقوه خدمات و محصولات شما باشند.

مخصوصا مشتري هاي فعلي شما بسيار مهم هستند و شما به مناسبت هاي مختلف نياز داريد که با همه آنها مکاتبه کنيد. ساده ترين حالت اين است که براي همه آنها تبريک سال نو ارسال کنيد.

اتفاقا مناسب است که در همین جا مثال جالبی در مورد خودکار سازی کارها را با هم مرور کنیم. اگر یادتان باشد در درس های قبلی در این مورد صحبت کردیم. خوب، شما اگر از یک سیستم Autoresponder خوب استفاده می کنید، مثل AWEBER، آنگاه خواهید توانست تا سیستم را طوری تنظیم کنید که کارت های تبریک را در تاریخ های مشخصی برای مخاطبین شما ارسال کند. مثلا سال نو، اعیاد مختلف، روزهای مهم و غیره.

براي برقراري اين گونه مکاتبات بايد قبلا آدرس پست الکترونيک مخاطبین خود را داشته باشيد. همچنين نرم افزاري که با آن بتوانيد نامه هاي زيبا طراحي کنيد و ارسال کنيد.

اشتباه ششم - عدم ايجاد و عضو گيري يك ليست از مشتريان

آژير خطر ... اشتباه بسيار مهلك ... ! اگر يك گروه خبري ( Mailing List ) كه به كمك آن با بازار هدف و مشتريان خود در ارتباط دائم باشيد را ايجاد نكرده‌ايد، جداً در حال هدر دادن پول خود هستيد. به من اعتماد كنيد، شما به چنين ابزاري نياز جدی داريد.

مردم از كساني خريد مي‌كنند كه آن‌ها را مي‌شناسند و به آن‌ها اعتماد دارند. بهترين راه براي جلب اعتماد مردم اين است كه به آن‌ها نشان دهيد كه در انجام كاري كه مي‌كنيد و خدماتي كه ارائه مي‌دهيد، ماهر هستید. داشتن ليست خبري به شما اين امكان را مي‌دهد تا با مخاطب خود در ارتباط باشيد و به آن‌ها نشان دهيد كه در كار خود خبره هستيد.

مي‌توانيد آن‌ها را درجريان تغييرات وب سايت و محصولات خود قرار دهيد. هيچگاه لازم نيست نگران باشيد كه آن‌ها شما را فراموش كنند چون نام شما هميشه پيش روي آن‌ها خواهد بود. حتي مي‌توانيد از اين طريق فضاي تبليغات نيز بفروشيد. ولي از همه مهم‌تر، ايجاد ارتباط و اعتماد از اين طريق است.

به اين موضوع خوب فكر كنيد، اگر مي‌خواستيد يك سرمايه گذار در صنعت املاك شويد، آيا از يك شخصي كه خانه به خانه مي‌رود و دنبال مشتري است مشورت مي گرفتيد و خريد مي‌كرديد يا كسي كه قبلاً براي شما خبرنامه‌اي را به مدت يك سال ارسال كرده است؟

راه اندازي يك خبرنامه الكترونيكي بايد در بالاترين اولويت فعاليت‌هاي شما باشد.

شما مي توانيد از سرويس هاي آماده تحت وب که در اينترنت مي توانيد آنها را پيدا کنيد، براي مديريت خبرنامه هاي خود استفاده کنيد. يک نمونه از اين سرويس ها که من مدت ها از آن استفاده کرده ام و بسيار راضي هستم، در آدرس http://uae.aweber.com وجود دارد. چنانچه تمايل به استفاده از اين سيستم داشته باشيد، من به شما جهت خريد سيستم و آموزش هاي اوليه کمک خواهم کرد.

نکته:

تجارت الکترونيک در بسیاری از کشورها، نه اينکه يک موضوع جديد باشد ولي يک آرزوي دور دست است. همه آرزو ها يک روز به تحقق خواهند پيوست ولي اگر زمان رسيدن به آنها خيلي دور باشد، خاصيت خود را از دست خواهند داد.

امروزه شايد کمتر کسی را بيابيد که در مورد تجارت الکترونيک و قدرت اینترنت در دسترسی به مشتری و بازارهای جدید و فروش بیتشر، اطلاعات هرچند اندکي نداشته باشد و مخصوصا آنهائي که با کشورهاي خارجي کار مي کنند، کاملا اين موضوع را حس کرده اند و ديده اند که همکاران تجاري آنها با چه مهارتي از امکانات تجارت الکترونيک استفاده مي کنند و سود مي برند.

 ولی متاسفانه هنوز مدیران و صاحبان صنایع و حتی بسیاری از کارآفرینان جامعه، در این قدرت عظیم، دچار شک هستند. شاید دلیل عمده این شک، عدم شناخت کافی از این قدرت باشد، شاید کمی ترس از استفاده از فناوری های جدید هم به این شک اضافه شود و نتیجه، همین باشد که هنوز بنگاه های اقتصادی منطقه ای که ما در آن زندگی می کنیم، فاصله بسیار زیادی از کشورهای پیشرفته در استفاده بهینه از امکانات اینترنت دارند.

اشتباه هفتم - استفاده از روش‌هاي تبليغاتي نامناسب براي پيشبرد تجارت الكترونيكي

ليستي از اشتباهات مهلك بازاريابي الكترونيكي كه در آن هرزنامه‌ها (SPAM) ذكر نشده باشد، ناقص است.

اسپم عبارت است از ارسال یک نامه الکترونیکی حاوی تبلیغات به شخصی که قبلا به شما اجازه ارسال تبلیغات را نداده باشد.

برخلاف آنچه ممكن است شنيده باشيد، زمين خوردن تجارت اینترنتی شما، بر اثر ارسال نامه هاي تجاري ناخواسته براي مردم، حتمي است. اين يك اشتباه واقعا خطرناك است.

اگر دلتان مي‌خواهد خودتان اين شکست را تجربه كنيد، مربوط به خودتان است ولي بعداً نگوئيد كه به شما اعلام خطر نكرده بودم.

به ازاي هر شخص ارسال كننده هرزنامه كه ممكن است درآمدي نيز از این روش داشته باشد، ما به شما ده ها بازارياب حرفه اي و مسئول را معرفي خواهيم كرد كه درآمد بسيار بيشتري دارند. پس مطلقا هيچ دليل موجهي براي ارسال هرزنامه وجود ندارد.

همچنين ارسال تبليغات براي گروه هاي خبري (Newsgroup) كه به موضوع تبليغ شما ارتباطي ندارند نيز بسيار خطرناك و نوعي SPAM است.

چرا با اين روش‌هاي سئوال برانگيز، تجارت روي خط خود را در خطر بياندازيد درحاليكه روشهاي بسيار مناسب و بهتري براي تبليغات وجود دارد؟

خوش نامي براي هر بازارياب، يك دارائي بسيار مهم و ارزشمند است و ارسال هرزنامه و كلاً هر روش ديگر SPAM، اين خوش نامي را نابود خواهد كرد و دور شدن مردم از شما، با سروصداي زيادي همراه خواهد بود.

اگر به فكر اينكه در اين تجارت باقي بمانيد و سود طولاني مدت بدست آوريد هستيد، دور SPAM را خط بكشيد.


نکته:

چطور ممکن است شما شرکتي ثبت کنيد و بهترين نوع خدمات و محصولات را عرضه کنيد و توقع داشته باشيد بدون معرفي شرکت و تبليغ در رسانه هاي مختلف، مردم از وجود شرکت و خدمات شما آگاه شوند؟

به همين ترتيب، داشتن يک وب سايت خوب با امکانات و خدمات مناسب کافي نيست و شما بايد وجود وب سايت خود را به همه مردم جهان اعلام کنيد. اينکار با انجام تبليغات اينترنتي امکان پذير خواهد شد.

تبليغات اينترنتي انواع مختلفي دارند و شما بايد با کمک يک مشاور خوب در جهت انتخاب موثرترين آنها براي تجارت خود، بودجه مناسب براي اين کار اختصاص دهيد.

هيچگاه بدون مطالعه وارد اين فرايند نشويد چون روش هاي غير متعارف تبليغاتي وجود دارند که باعث از بين رفتن تجارت اینترنتی شما خواهند شد.


اشتباه هشتم- فراموش كردن اهميت بازاريابي، بعنوان كليد موفقيت

حتي اگر بهترين محصول دنيا را هم كه توليد بكنيد، هرگز قادر به فروختن چيزي نخواهيد بود مگر اينكه وجود آن را به مردم اعلام كنيد. بدون تبليغات، هيچ مخاطبي وجود نخواهد داشت و بدون مخاطب، هيچ فروشي صورت نخواهد گرفت.

اين يك اشتباه خطرناك است که فکر کنید محصول و خدمت شما آنقدر جذاب است که مخاطبین را به طور خودکار جذب خواهد کرد. فکر می کنید چند میلیون بازرگان دیگر در دنیا، همین طرز فکر را دارند؟

شما براي موفقيت در تجارت، دو كار بايد انجام دهيد و فقط يكي از اين دو كار را بايد بصورت مرتب انجام دهيد. مي‌توانيد حدس بزنيد كدام را؟

اگر تلاشهاي تجارت اینترنتی شما آن قدر كه دلتان ميخواهد موفق نيست، لطفي درحق خود كنيد و برگرديد به فعاليتهاي پايه‌اي‌تر چرا که پایه و اساس یک تجارت اینترنتی کاملا شبیه یک تجارت آفلاین است. اگر شما این موارد پایه ای را رعایت نکنید و فکر کنید که تجارت اینترنتی با تجارت آفلاین خیلی متفاوت است، آنگاه در همان گام های اولیه، دچار شکست خواهید شد.

اول بايد يك طرح تجاري (Business Plan) سود آور طراحي كنيد. تا زماني كه به اثبات نرسد كه شما يك محصول يا خدمت مشخص و موجود داريد و يك روش فروش سودآور براي آن در نظر داريد، همه فعاليت‌هاي ديگر، نارس و ناكافي است. وقت و هزينه خود را صرف تبليغ چيزهای بي‌ ارزش نكنيد.

وقتي توجيه شديد كه طرح تجاري شما مناسب است، بايد اكثر تلاش خود را صرف تبليغ و معرفي آن كنيد. اگر در هر فروش 10.000 تومان سود ببريد، شما به سادگي با جذب 1000 مشتري، يك ميليونر خواهيد شد.

بازاريابي مثل خون زندگي بخشي براي تجارت شما است.  قدرت اینترنت را دست کم نگیرید.


نکته:

حتما شنيده ايد که زنان هندي در خانه و از طريق اينترنت پول درمي آورند. البته ظاهر اين خبر بسيار جذاب است و ممکن است خانم هاي ايراني کمي ناراحت شوند که از قافله عقب افتاده اند.

ولي اصل موضوع اين است که اين زنان بدون داشتن تخصص در زمينه تجارت الکترونيک و فقط با کليک کردن روي تبليغاتي که بابت هر کليک پول پرداخت مي کنند، کسب درآمد دارند.

اين درآمد بسيار ناچيز است و نياز به حوصله زيادي دارد چون هر روز بايد تعداد زيادي کليک روي موضوعات تبليغاتي انجام داد و هيچگونه خلاقيت و پيشرفتي هم در کار وجود ندارد.

من در هیچ یک از روش های پیشنهادی برای کسب درآمد از اینترنت، این نوع روش ها را پیشنهاد نمی دهم و به این روش ها اعتقاد ندارم.

افسانه های زیادی در مورد روش های پول دار شدن از اینترنت وجود دارند و  اکثر این روش ها هم در ظاهر، ساده و سود آور به نظر می رسند.

من توصیه جدی دارم که هر وقت موضوعی و روشی را دیدید که  روش کسب درآمد هنگفت در مدت زمان کوتاه و بدون صرف هزینه و زمان را به شما معرفی می کند، حتما در صحت آن، شک کنید.

اشتباه نهم - تفكر يك شبه پولدار شدن از طريق اينترنت

البته اين اشتباه فقط به تجارت از طريق اينترنت محدود نمي‌شود ولي به خطرناكي بقيه اشتباهات است. اگر بخواهيم يك اشتباه را انتخاب كنيم، اين يكي، اولين دليل شكست تجارت شما خواهد بود، چه در دنياي واقعي و چه در تجارت روي خط. پول درآوردن راحت است ولي براي اين منظور بايد زحمت کشید.

يك تجارت موفق روي خط، يك شبه ايجاد نشده است، اين حاصل بي‌خوابي‌هاي چندين ساله است.

اگر كسي به شما بگويد كه نحوه كسب مقدار زيادي پول بدون كار سخت را به شما آموزش مي‌دهد، تا حد ممكن از او فاصله بگيريد.

طرز تفكر يك شبه و سريع پولدار شدن در دنياي اينترنت بسیار رایج و فراگير است. گير افتادن در اين دام شما را از رسيدن به موفقيت واقعي براساس تلاش و فعالیت های صحیح و علمی تان، دور خواهد کرد.

با قبول اين واقعيت كه هيچ چيزي در دنيا رايگان بدست نمي‌آيد، بر این طرز تفکرات غیر منطقی، غلبه كنيد.

من نمي‌دانم چرا اين طرز فكر يك شبه پول‌دار شدن در اينترنت تا اين حد فراگير است ولي من يك چيز را خوب مي‌دانم و آن اينكه هيچ راز و روش جادوئي براي پول درآوردن در اينترنت وجود ندارد. با كار سخت و كمي پشتكار، هر كسي مي‌تواند از طريق تجارت آنلاین، پولدار شود.


اشتباه دهم - درك نكردن قدرت واقعي اينترنت

اينترنت يك ابزار ارتباطي است. اينترنت براي همين هدف ايجاد شد و شما هم اگر به همين ديد به اينترنت نگاه كنيد، حداكثر بهره را از آن خواهيد برد. هيچگاه براي بنگاه‌هاي اقتصادي روشی به اين سادگي و مقرون به صرفه براي هدف قراردادن مخاطبين وجود نداشته و نخواهد داشت.

از قدرت اينترنت براي رسيدن به ميليونها مشتري در سراسر جهان استفاده كنيد. و سپس جهت ارائه انواع خدمات با مشتريان خود از طريق اينترنت همت گماريد كه بدون وجود آن، اين خدمات امكان‌پذير نمي‌بود. از اينترنت براي جمع‌آوري اطلاعات، تحقيق در مورد رقبا و ايجاد شبكه ارتباطي با سايرين استفاده كنيد.

يك معدن گنج در فضاي اينترنت شناور است ولي شما بايد بدانيد كه آن را كجا بيابيد. ياد بگيريد كه چگونه از موتورهاي جستجو براي دسترسي آسان به تقريباً هرچيز كه نياز داريد استفاده كنيد و سپس خواهيد ديد كه سودآوري شما مثل پرواز موشك، اوج خواهد گرفت.

شاید باور این موضوع برای شما کمی سخت باشد ولی اگر شما برای تجارت اینترنتی خود یک وبلاگ اختصاصی راه اندازی نکرده باشید، یک روش بسیار مهم و جدی در موفقیت تجارت خود را، با دست خودتان، نابود کرده اید. راه اندازی وب لاگ اختصاصی برای تجارت شما، بسیار حیاتی است. من برای زحماتی که برای راه اندازی وب لاگ های فارسی صورت گرفته احترام قائل هستم ولی برای یک کار جدی و مطمئن، حتما از سیستم وبلاگ گوگل استفاده کنید.

قدرت شبکه های اجتماعی (Social Networks) را فراموش نکنید. به این شبکه ها به عنوان ابزاری برای گپ و گفتگوی جوانان نگاه نکنید. امروزه بزرگ ترین و معتبر ترین مارک های تجاری جهان، در شبکه  های اجتماعی مثل فیس بوک و تویتر، فعال هستند.

منبع: سایت محمد بشاش

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی: تهران، فاز 3 شهر اندیشه، خ ولیعصر (عج)، بازار بوستان، طبقه دوم، واحد 49

شماره تماس: 02124521651

شماره پیامک: 10002165552165

کد پستی: 3168789716