بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ - بخش اول

نوشته شده توسط مدیریت سایت. منتشر شده در بازاریابی اینترنتی

سلسله جلسات آموزشی بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ | شرکت پیشرو آساک

عنوان: بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

بخش اول
چرا باید از ایمیل مارکتینگ استفاده کنیم؟

شرح مقاله:

ایمیل به عنوان ابزاری به ظاهر ساده و پیش‌پا افتاده، می‌تواند تحول شگرفی در کسب و کار ما به وجود آورد. در این دوره‌ی آموزشی تلاش می‌کنیم شما را با بازاریابی ایمیلی آشنا کنیم؛ سعی کرده‌ایم محتوای دوره را کاملاً کابردی قرار دهیم تا مخاطبان آن در پیچ و خم اصطلاحات تخصصی گرفتار نشوند.

جایگاه ایمیل:

ایمیل روش و ابزاری برای فرستادن اطلاعات متنی یا غیر متنی مانند صدا و تصویر از یک رایانه به رایانه‌ی دیگر است. متأسفانه امروزه هستند کسانی که گمان می‌کنند دوران رونق ایمیل به پایان رسیده و این رسانه دیگر توانایی‌‌های گذشته را ندارد؛ برخی نیز معتقدند شبکه‌های اجتماعی، ایمیل را حذف خواهند کرد.
شاید شما هم چنین صحبت‌‌هایی را شنیده یا مطالبی در مورد چگونگی کنار گذاشته شدن ایمیل توسط سایت‌هایی از Facebook، LinkedIn یا twitter مطالعه کرده باشید‌. هیچ شکی نیست که این سایت‌‌ها طی سال‌‌های اخیر از محبوبیت بیش از حدّی برخوردار شده‌اند؛ اما آیا این به معنای مرگ ایمیل است؟
با نگاهی به آمار و ارقام منتشر شده در این رابطه، به آسانی می‌توان به این سؤال پاسخ داد.
هر ساله سایت معتبر pingdom آمارهایی در ارتباط با فضای مجازی اینترنت ارائه می‌دهد. آمارهای ارائه شده توسط این سایت در مورد تعداد کاربران ایمیل در سراسر جهان در بازه‌ی زمانی سال‌های 2008 تا 2012 به صورت زیر می‌باشد:

تعداد کاربران ایمیل در سراسر جهان در بازه‌ی زمانی سال‌های 2008 تا 2012 به روایت سایت معتبر pingdom | شرکت پیشرو آساک

همان طور که مشاهده می‌کنید در طی 4 سال بیش از 900 میلیون نفر بر تعداد کاربران ایمیل در سراسر دنیا افزوده شده و هم اکنون بیش از 2.2 میلیارد انسان از بستر ایمیل استفاده می‌کنند. آمار فوق نشان‌دهنده‌ی رشدی 8% درصدی می‌باشد در حالی که رشد جمعیت جهان در همین بازه در حدود 4% می‌باشد؛ و این یعنی ایمیل زنده است، نفس می‌کشد و به سرعت در حال رشد است تا جایی که در سال 2012، روزانه به طور میانگین 144میلیارد ایمیل در سرتاسر جهان ارسال می‌شده است، یعنی به ازای هر نفر، 20 ایمیل!
زمانی را به یاد بیاورید که RSS سرعت گرفت و به اوج محبوبیت رسید. آن روزها نیز غوغایی به پا شده بود که «RSS، ایمیل را از میان برخواهد داشت»، اما در واقع هیچ گاه چنین اتفاقی نیفتاد. امروزه نیز با چنین وضعیتی مواجه هستیم.
در ایران هم وضعیت به همین ترتیب است، بلکه حتی وضعیت مناسب‌تری وجود دارد زیرا مردم کشور ما به تازگی با سرعت بالا می‌توانند به راحتی به شبکه اینترنت متصل بشوند در حالی که در گذشته اتصال به اینترنت با مشقت زیادی همراه بود!
بر طبق آمار سایت internet world stats در طی ده سال گذشته ایران رشد چشمگیری در تعداد کاربران اینترنت داشته است به طوری که در سال 2012، 42 میلیون ایرانی، کاربر اینترنت بوده‌اند.

نمودار آماری تعداد کاربران اینترنتی در ایران از سال 2002 تا 2012 | شزکت پیشرو آساک

مفهوم بازاریابی ایمیلی (Email Marketing):

{tip فیلیپ کاتلر::فیلیپ کاتلر (به انگلیسی: Philip Kotler) ‏ (۲۷ می ۱۹۳۱ در شیکاگو) یکی از سرشناس‌ترین بازاریابان جهان و پدر بازاریابی مدرن است. وی ۳۴ جلد کتاب و بیش از یکصد مقاله در این حوزه منتشر کرده که بسیاری از آنها به زبان‌های مختلف ترجمه شده است. کتاب اصول بازاریابی، همچنان به‌عنوان یکی از معتبرترین مراجع در این رشته به شمار می‌رود.}«فیلیپ کاتلر»{/tip} که به عنوان پدر مدیریت نوین بازاریابی شناخته شده است، بازاریابی را اینگونه تعریف می‌کند:
بازاریابی یک فرآیند اجتماعی و مدیریتی است که به وسیله‌ی آن، افراد و گروه‌ها، نیازها و خواسته‌های خود را از طریق تولید، عرضه و مبادله‌ی کالاهای مفید و با ارزش با دیگران تأمین می‌کنند.
به صورت ساده‌تر می‌توان گفت که بازاریابی به معنی همه‌ی انواع فعالیت‌های یک سازمان یا بنگاه اقتصادی در مسیر فروش محصولات و یا ارائه خدمات بیشتر می‌باشد.
حال اگر بستر این فعالیت‌‌ها در فضای مجازی و به کمک ایمیل باشد، به آن بازاریابی ایمیلی یا Email Marketing می‌گویند.
بازاریابی ایمیلی یکی از روش‌های بازاریابی مستقیم است که در نهایت به فروش مستقیم کالا یا ارائه‌ی خدمات منجر می‌شود. به این صورت که فروش بدون واسطه و بدون نیاز به فروشگاه و با ارسال یک پیام به مشتریان و مخاطبان با هدف توسعه درآمد یک شرکت صورت می‌گیرد.

جایگاه بازاریابی ایمیلی:

بازاریابی ایمیلی بخشی از فرآیند بزرگ و گسترده بازاریابی الکترونیکی است. اینترنت و به طور کلی هر فضای مجازی، زیرساخت و محیط اصلی برای تمام مباحث جدید الکترونیکی از جمله بازاریابی می‌باشد. در بازاریابی الکترونیکی استفاده از این ابزارهای ارتباطی نوین، توان و قابلیت کسب و کار هر بنگاه اقتصادی را به میزان قابل توجهی افزایش داده و بازاریابی را وارد مرحله جدید خود نموده است.
بسیاری از کارشناسان و متخصصان فناوری اطلاعات و همچنین صاحب نظران کسب و کار الکترونیکی، بازاریابی از طریق ایمیل را یکی از بهترین روش‌های بازاریابی در فضای مجازی می‌دانند. با استفاده از این روش می‌توان بدون صرف هزینه‌‌های بالای بازاریابی سنتی، با مشتریان و مخاطبان واقعی در سراسر جهان ارتباط برقرار نمود و نسبت به معرفی کالا یا خدمات مورد نظر اقدام نمود. البته مانند سایر روش‌‌های بازاریابی، این روش نیز دارای مزایا و معایب خاص خودش می‌باشد.
ایمیل مارکتینگ به صورت متداول در سایر کشورها و به شکل حرفه‌ای آن، هنوز در ایران رواج زیادی نداشته و باید تأکید نمود که هنوز سازمان‌ها و شرکت‌های ایرانی به صورت جدی و گسترده‌ای وارد این نوع بازاریابی نشده‌اند. در حقیقت این روش نیاز به زیرساخت‌‌های خاص خودش را دارد و همچون سایر روش‌‌ها، باید به صورت علمی و حرفه‌ای وارد آن شد تا بتوان از مزایای فوق‌العاده آن بهره‌مند شد در غیر این صورت اثربخشی مطلوبی نداشته و گاهی مشتریان را فراری می‌دهد.

منبع: پارس ام بی ای

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی: تهران، فاز 3 شهر اندیشه، خ ولیعصر (عج)، بازار بوستان، طبقه دوم، واحد 49

شماره تماس: 02124521651

شماره پیامک: 10002165552165

کد پستی: 3168789716