بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ - بخش ششم

نوشته شده توسط مدیریت سایت. منتشر شده در بازاریابی اینترنتی

سلسله جلسات آموزشی بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ | شرکت پیشرو آساک

عنوان: سلسله مباحث آموزشی درباره ی بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

بخش ششم
نحوه‌ی نگارش محتوای برای انجام ایمیل مارکتینگ

تاکنون نوبت آن رسیده است که کمی در مورد نحوه‌ی نگارش محتوای ایمیل‌هایی که می‌فرستیم صحبت کنیم. یادمان باشد که محتوای ایمیل در ایمیل مارکتینگ دقیقاً معادل همان سخنانی است که از زبان یک بازاریاب در بازاریابی حضوری خارج می‌شود؛ پس بسیار مهم است! اگر یک بازاریاب کمی تند و با عجله صحبت کند یا اطلاعات نامرتبط ارائه دهد و یا ظاهری ناپسند داشته باشد، بدون تردید در امر بازاریابی موفق نخواهد بود.
با در نظر گرفتن این توضیحات، اکنون به آموزش شیوه‌ی نگارش یک ایمیل می‌پردازیم. هر ایمیل از پنج بخش تشکیل شده است:
1ـ آدرس فرستنده / گیرنده
2ـ نام فرستنده
3ـ موضوع ایمیل
4ـ محتوای ایمیل
5ـ قالب ایمیل
در ادامه به صورت مجزا نسبت به هر کدام سخن می‌گوییم:

1ـ آدرس فرستنده/گیرنده (From/Reply to):

آدرس ارسالی خودتان را در این بخش بنویسید. اگر ارسال از طرف یک شخصیت حقیقی است، می‌بایست آدرس ایمیل خود فرد نوشته شود؛ اما اگر دارای دامنه‌ی شرکتی هستید و از جانب شرکتتان ارسال می‌کنید، حتماً از آدرس اختصاصی شرکت استفاده کنید. البته بهتر است برای هر ارسال از آدرس اختصاصی همان بخش استفاده کنید؛ مثلاً این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید یا این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید.
همین آدرس را نیز در بخش گیرنده بنویسید. (برای دریافت پاسخ‌های احتمالی کاربرانتان) البته می‌توانید آدرس دیگری در آن بخش بنویسید، مثلاً آدرس بخش پشتیبانی خودتان را بنویسید. این مسئله کاملاً مرتبط است با چارت سازمانی و وظایف بخش‌های مختلف شرکت شما.


2ـ نام فرستنده (Sender Name):

در این بخش می‌بایست از نام فرستنده استفاده کنید. اگر آدرس ارسالی شما یک آدرس شخصی است، در این بخش می‌بایست نام خودتان را بنویسید. اما اگر از طرف شرکت خود ارسال می‌کنید، بدون تردید می‌بایست نام شرکتتان را بنویسید. هیچ گاه این اشتباه را نکنید که از نام جعلی استفاده کنید. باور کنید که استفاده از نام جعلی هیچ کمکی در پیشرفت کسب و کار شما نمی‌شود بلکه در بیشتر موارد ضرر هم می‌رساند.


3ـ موضوع و عنوان ایمیل (Subject):

عنوان ایمیل خود را در این بخش می‌نویسید. طول این بخش بهتر است بین 4 تا 9 کلمه باشد. سعی کنید عنوان مرتبطی با محتوای ایمیل خود پیدا کنید به گونه‌ای که مخاطبان شما را ترغیب کند تا بر روی ایمیل کلیک کنند. بنابراین عنوان انتخابی شما نباید یک عبارت کلی مانند: «خبرنامه فروردین 1392» باشد. قاعده‌ی کلی در انتخاب عنوان مناسب این است که اولاً زرد و کذب نباشد و ثانیاً بیننده را با خودش درگیر کند! به نمونه‌های زیر دقت کنید:
1ـ اطلاع رسانی به همه‌ی کاربران
2ـ یک خبر خیلی خیلی مهم
3ـ ثبت نام در همایش ملی مدیریت استرتژیک
4ـ تور یک روزه دریاچه فلان
5ـ عملیات ضد نفوذ در 8 ساعت
اشکال نمونه‌ی شماره‌ی 1 این است که بسیار بسیار کلی بوده و بینندگان را با خودش درگیر نمی‌کند. ما معتقدیم تنها در صورتی یک مخاطب بر روی یک عنوان کلیک می‌کند که قلاب چشمانش در جایی میان کلمات آن عنوان گیر کند! به همین جهت عنوان انتخابی ما نباید کاملاً صاف و تخت باشد! بلکه می‌بایست کمی متفاوت باشد. این تفاوت را در عنوان شماره‌ی 2 مشاهده می‌کنیم. بدون تردید این عنوان نسبت به مورد قبلی برتری دارد. اما باز هم ایراداتی به آن وارد است. اولین نکته‌ای که در مورد آن باید گفت این است که باید مواظب باشیم واقعاً محتوای آن ایمیل خیلی خیلی مهم باشد. به عبارتی هرگز نباید به مخاطبانمان دروغ بگوییم. تنها در صورتی که می‌خواهیم یک خبر خیلی خیلی مهم به آن‌ها بدهیم می‌بایست از این عنوان استفاده کنیم. به نظر ما عنوان جایگزین آن می‌تواند اینگونه باشد: «یک خبر مهم: آغاز جشنواره ویژه تابستان با تخفیف 25%».
عنوان شماره‌ی 3 نیز بیش از اندازه صاف و تخت است! و تا حدودی شبیه عنوان شماره‌ی 1 است. بهتر است یکی از ویژگی‌های این همایش در عنوان لحاظ شود. مثلاً اگر سخنران آن فرد بسیار مشهوری است یا اگر مدرک ویژه‌ای به شرکت‌کنندگان آن داده می‌شود، حتماً در عنوان قید شود. همین اشکال در عنوان شماره‌ی چهار نیز وجود دارد؛ و این عناون نیز می‌بایست با یکی از ویژگی‌های خاص محتوای آن تکمیل شود. در میان 5 عنوان مطرح شده، عنوان شماره‌ی 5 از بقیه برتر است. اگرچه کمی در آن ابهام منفی وجود دارد (همیشه مبهم بودن بد نیست اما کمی ابهام موجود در این عنوان منفی و مضر است) با این حال از سایرین برتر می‌باشد. این عنوان مربوط به یک کارگاه 8 ساعته آموزش مقابله با نفوذ رایانه‌ای است.
از عناوین دروغ و اغراق‌های نامناسب بپرهیزید؛ باور کنید این دو مورد به شدت به ضرر شما می‌باشد.


4ـ محتوای ایمیل

سعی کنید محتوایی را که می‌خواهید به مخاطبانتان ارسال کنید تا حد امکان خلاصه و کوتاه بیان کنید. خودتان را جای کاربرانتان بگذارید؛ آنان ممکن است روزانه ایمیل‌های زیادی را دریافت کنند پس انتظار نداشته باشید همه‌ی ایمیل‌هایشان را سر فرصت و با فراغ بال مشاهده کنند. ما معتقدیم در ایمیل‌هایی غیر از خبرنامه‌ها، در کمتر از 30 ثانیه می‌بایست اصلی‌ترین پیام شما به مخاطبانتان برسد! پس قصه نگویید و خاطره هم تعریف نکنید! خیلی خلاصه و به صورت دسته‌بندی شده مطلبتان را بگویید. اگر محتوای زیادی را می‌خواهید منتقل کنید، بهتر است ایمیل خود را به دو یا چند بخش تقسیم کنید تا کابر راحت‌تر بتواند آن را بخواند. مثلاً فرض کنید یک کوپن تخفیف برای تور دو روزه به یک رودخانه را تبلیغ کرده‌اید. در ابتدای ایمیل، همین مطلب را به کاربرانتان بگویید اما همین جا ایمیل را تمام نکنید؛ در ادامه سعی کنید از محل برگزاری تور تصاویری قرار دهید. اگر سابقه‌ی برگزاری دارید، حتماً تصاویری از تور قبلی قرار بدین و همچنین نظر برخی شرکت‌کنندگان آن را هم بنویسید. در این صورت ایرادی ندارد که ایمیل شما طولانی شود.
در مورد لحن و نوع نگارش خود بسیار دقت کنید. هر نوع سبک نگارشی برای هر کاربری مناسب نیست. هنگامی که با یک دوست و همکار ارتباط برقرار می‌کنید می‌توانید سبکی غیر رسمی شبیه به گفتگوهای روزمره خودتان انتخاب کنید اما هنگامی که برای اولین بار با فردی ارتباط برقرار می‌کنید، یا با یک مشتری سر و کار دارید باید سبکی رسمی‌تر اتخاذ کنید. برای مشتریان روزمره خودتان حتی می‌توانید ایمیل را با نام کوچک شخص آغاز کنید و مثلاً بگویید: سامان عزیز. اما هرگز چنین کاری را با کاربرانی که نمی‌شناسید انجام ندهید.
همچنین برای ایمیل خود حسن ختامی مناسب انتخاب کنید؛ عباراتی نظیر: با احترام، با تشکر، با کمال احترام.


5ـ طراحی قالب ایمیل

مطلب دیگری که می‌بایست در ساخت ایمیل مد نظر قرار بدهید، قالب آن است. باید بدانید که اصلاً زیبا نیست که ایمیل شما فقط شامل چند خط نوشته باشد و هیچ گونه طراحی‌ای نداشته باشد. در گذشته گفتیم که ایمیل شما دقیقاً در نقش بازاریابان شما عمل می‌کنند. پس ایمیلی که تنها شامل چند خط نوشته است مانند بازاریابی است که چند متر پارچه به دور خودش پیچیده تا فقط برهنه نباشد!
شما هیچ‌گاه چنین بازاریابی را استخدام نمی‌کنید بلکه یکی از ویژگی‌های یک بازاریاب موفق، نوع پوشش وی است؛ پس در مورد قالب ایمیل هم دقت به خرج دهید.
سعی کنید حتماً لوگوی شما در آن باشد. در صورت توانایی سعی کنید طراحی ایمیل به گونه‌ای باشد که نمایی از سایت شما را به یاد آورد.
از به کار بردن طراحی‌های زائد جداً پرهیز کنید، هر المانی که اضافه می‌کنید باید در مورد علت وجود آن از خودتان سؤال کنید. کمی بالاتر در هنگام توضیح عنوان ایمیل با عبارت «عملیات ضد نفوذ در 8 ساعت» آشنا شدید. این عنوان در یک ایمیل تبلیغاتی واقعی به کار رفته بود. تصویر زیر نشان‌دهنده‌ی محتوای آن ایمیل است:

یک نمونه ی عالی برای ایمیل های تبلیغاتی | شرکت پیشرو آساک

به قالب‌بندی ایمیل و همچنین محتوای آن توجه کنید. معتقدیم که این ایمیل کاملاً به صورت حرفه‌ای ساخته شده است. محتوای چندان زیادی ندارد با این حال تمامی اطلاعات لازم را نیز منتقل می‌کند. همچنین تصویرهای به کار رفته به گونه‌ای است که اگر شما از علاقه‌مندان این موضوع باشید، بدون تردید جذب آن شده و وارد سایت آگهی‌دهنده می‌شوید. البته این قالب دارای یک اشکال اساسی است؛ در طراحی یک قالب حرفه‌ای می‌بایست از تصایر کم حجم استفاده کنید. هنوز بسیاری از کاربران اینترنت در ایران از سرعت پایین برای اتصال به فضای مجازی استفاده می‌کنند حجم این ایمیل بیش از 220 کیلوباید است و این اصلاً خوشایند کاربران نخواهد بود.

با در نظر گرفتن مطالب فوق، سعی کنید یک نمونه ایمیل برای خودتان بسازید. پس از این کار، در اولین مرحله، خودتان را مشتری و مخاطب خود فرض کنید و با دید یک کاربر به آن ایمیل نگاه کنید، آیا می‌پسندید؟ آیا باعث جذب شما به محصولتان می‌شود یا اینکه فقط زیباست! زیبایی به تنهایی کاربرد ندارد، یادتان باشد که ایمیل شما قرار است باعث بهبود کسب و کارتان باشد پس سعی کنید ایمیلی بسازید که علاوه بر زیبایی، به بهترین شکل ممکن محصول و خدمات شما را معرفی کند.

منبع: پارس ام بی ای

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی: تهران، فاز 3 شهر اندیشه، خ ولیعصر (عج)، بازار بوستان، طبقه دوم، واحد 49

شماره تماس: 02124521651

شماره پیامک: 10002165552165

کد پستی: 3168789716