بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ - بخش نهم

نوشته شده توسط مدیریت سایت. منتشر شده در بازاریابی اینترنتی

سلسله جلسات آموزشی بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ | شرکت پیشرو آساک

عنوان: سلسله مباحث آموزشی درباره ی بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

بخش نهم
استفاده از گروه‌های (Groups) یاهو و گوگل برای بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

یکی دیگر از روش‌های ایمیل مارکتینگ ، استفاده از گروه‌های (Groups) یاهو و گوگل است. این دو شرکت بزرگ برای کاربرانشان این امکان را فراهم آورده‌اند تا آن‌ها بتوانند گروهی تشکیل دهند و در این گروه به تبادل اطلاعات بپردازند.
دو ویژگی اصلی استفاده از این سرویس عبارتند از:
1ـ رایگان بودن
2ـ ارسال مطمئن و عدم اسپم شدن
این دو ویژگی باعث شده است که سرویس گروه (Groups) یکی از محبوب‌ترین سرویس‌‌های ارسال ایمیل در ایران باشد به طوری که تعداد زیادی گروه با کاربران بالای 100هزار نفر در حال فعالیت هستد.
البته متأسفانه گروه‌های یاهو و گوگل، اطلاعات دقیقی از بازخورد ایمیل‌‌های ارسالی نمی‌دهند؛ به عبارت دیگر فرستنده متوجه نمی‌شود که چه تعداد از ایمیل‌ها باز شده و یا بر روی کدام لینک‌‌‌های موجود در ایمیل، چه کسانی کلیک کرده‌اند. دقیقاً همین ویژگی‌‌‌ها هستند که باعث شدند ما در جلسه‌ی قبل سرویس «میلچیمپ» را معرفی کنیم. معتقدیم اگر چه «میلچیمپ» و سرویس‌های شبیه آن، به صرت رایگان ارائه نمی‌شوند، با این حال اطلاعاتی که در اختیار ما قرار می‌دهند آن‌قدر بااهمیت است که ارزش هزینه کردن را دارند.
با این حال ما در این جلسه قصد آموزش راه اندازی گروه‌‌های یاهو و گوگل را داریم.
البته یک خبر خوب هم برای شما داریم! در انتهای این جلسه روشی را به شما آموزش می‌دهیم تا حداقل بفهمیم چه تعداد از مخاطبان ما بر روی لینک‌‌های موجود در ایمیل ما کلیک کرده‌اند.

 


1ـ راه اندازی گروه یاهو

اولین قدم برای راه اندازی یک گروه یاهو، داشتن اکانت در سرویس ایمیل یاهو است. (فرض می‌کنیم که شما دارای ایمیل یاهو هستید و البته وارد حساب یاهوی خود شده‌اید.)
ابتدا وارد صفحه اول سایت یاهو به آدرس www.yahoo.com می‌شویم.


آموزش راه اندازی گروه یاهو | شرکت پیشرو آساک
از منوی سمت چپ، بر روی گزینه‌ی More Y! Sites را انتخاب کنید.


آموزش راه اندازی گروه یاهو | شرکت پیشرو آساک
در پنجره‌ی باز شده بر روی گزینه‌ی Groups کلیک کنید تا وارد سایت groups.yahoo.com شوید.


آموزش راه اندازی گروه یاهو | شرکت پیشرو آساک
صفحه‌ای که در بالا می‌بینید، صفحه‌ی ورودی بخش Groups از سایت یاهو است. در این صفحه در منوی سمت چپ، همان جایی که با خط قرمز نشان داده‌ایم می‌توانید درخواست ساخت یک گروه جدید را بدهید. پس بر روی آن کلیک کنید.


آموزش راه اندازی گروه یاهو | شرکت پیشرو آساک
در این صفحه باید انتخاب کنید که گروهی که می‌سازید در کدام دسته بندی قرار می‌گیرد. ما در اینجا دسته‌ی Business & Finance را انتخاب کردیم.


آموزش راه اندازی گروه یاهو | شرکت پیشرو آساک
با کلیک بر روی Business & Finance، صفحه‌ی دیگری نمایش داده می‌شود و از شما می‌خواهد که زیر دسته‌ی خود را انتخاب کنید. در اینجا ما زیر دسته‌ی Business Schools را انتخاب کردیم.
سپس بر روی گزینه‌ی Place my group here کلیک کردیم. به این معنا که گروه ما را در همین زیر دسته قرار بده. قبل از این کار، هر زمان که خواستید می‌توانید بر گردید به لیست دسته‌ها و دسته‌ی خود را عوض کنید. به هر حال ما به همین مرحله بسنده کردیم و گروه خودمان را در همین زیر دسته قرار دادیم.


آموزش راه اندازی گروه یاهو | شرکت پیشرو آساک
بعد از اینکه بر روی گزینه‌ی Place my group here کلیک کردیم، وارد مرحله‌ی دوم ساخت یاهو گروه می‌شویم. در این مرحله می‌بایست نام و آدرس گروه خود را وارد کنیم. علاوه بر این توضیحات مختصری هم در مورد گروه خود بدهیم. سپس بر روی گزینه‌ی Continue کلیک کنید. (تصویر فوق)


آموزش راه اندازی گروه یاهو | شرکت پیشرو آساک
این صفحه مربوط به سومین مرحله از ساخت یاهو گروه است. شما باید ایمیل یاهوی خودتان و پروفایل دلخواهتان را انتخاب کنید. حتی می‌توانید از همین جا درخواست بدهید که یاهو پروفایل جدید برای شما بسازد و آن پروفایل را برای گروه خود اتخاب کنید. با انتخاب ایمیل خود و پروفایل دلخواه‌تان، کد نمایش داده شده را وارد کرده و بر روی گزینه‌ی Continue کلیک کنید.


آموزش راه اندازی گروه یاهو | شرکت پیشرو آساک
تبریک می‌گوییم! گروه شما تنها در سه مرحله‌ی کوتاه ساخته شد. در اینجا اطلاعات گروه خود را مشاهده می‌کنید.
اکنون نوبت آن است که برخی تنظیمات گروه خود را برای خود تغییر دهید و اصطلاحاً سفارشی کنید. برای این منظور در صفحه‌ی فوق بر روی گزینه‌ی Customize Your Group کلیک کنید.
اگر دوست نداشتید این کار را انجام دهید، می‌توانید بر روی Invite People to Join کلیک کرده و کاربران خودتان را برای پیوستن به گروه دعوت کنید. با این حال ما در اینجا قصد داریم تنظیمات گروه را سفارشی کنیم. به شما هم همین پیشنهاد را داریم. بنابراین بر روی Customize Your Group کلیک کنید.


آموزش راه اندازی گروه یاهو | شرکت پیشرو آساک
صفحه‌ی فوق نمایش داده می‌‌شود. برای شروع تغییر در تنظیمات، بر روی Get Started کلیک کنید.


آموزش راه اندازی گروه یاهو | شرکت پیشرو آساک
در اینجا هم 3 مرحله وجود دارد که به ترتیب با هم پیش می‌رویم.
در مرحله‌ اول 4 مورد را می‌توانید تنظیم کنید.
اول، آیا دوست دارید که نام گروه شما در لیست گروه‌های یاهو هم قرار بگیرد؟ ما دوست داریم! پس گزینه‌ی اول را انتخاب کرده‌ایم.
دوم، علاقه‌مند هستید چه کسانی به عضویت گروه شما در بیایند؟ آیا اجازه می‌دهید همه عضو گروه‌تان شوند؟ (گزینه‌ی 1) یا اینکه می‌خواهید درخواست عضویت هر کس را تأیید کنید؟ (گزینه‌ی 2) با انتخاب سومین گزینه هم فقط کسانی که شما دعوتشان می‌کنید می‌توانند عضو شوند.
سوم، شما می‌توانید به طریق دیگری نیز اعضای گروه خود را محدود کنید و این محدودیت را بر روی آدرس ایمیل آنان اعمال کنید. در اینجا با وارد کردن یک دومین (مثلاً pishro-asak.com) فقط کسانی که آدرس ایمیلی تحت آن دومین دارند می‌توانند به عضویت گروه شما در بیایند. (مثلاً این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید)
چهارم، آخرین تظیم این بخش هم مربوط به فرستنده‌ی ایمیل به گروه است. چه کسانی اجازه دارند به گروه ایمیل بزنند؟ 1ـ فقط اعضای گروه؛ 2ـ هر کسی حتی اگر عضو گروه نباشد؛ 3ـ مدیران گروه.
ما در اینجا گزینه‌ی سوم را انتخاب کردیم.
در نهایت بر روی دکمه‌ی Next کلیک کنید تا وارد مرحله بعد شویم.


آموزش راه اندازی گروه یاهو | شرکت پیشرو آساک
در مرحله‌ی دوم، 3 مورد دیگر را می‌توانید تنظیم کنید.
هر سه مورد را همچون تصویر فوق تنظیم کنید. در مورد اول، شما این امکان را برای خود قرار می‌دهید که ایمیل‌هایی که قرار است ارسال شود را تأیید کنید؛ در مورد دوم، با انتخاب گزینه‌ی اول، پاسخ به ایمیل‌ها فقط به مدیران گروه می‌رسد؛ و در مورد سوم با انتخاب گزینه‌ی اول، شما از سایر مزایای یاهو گروه هم استفاده می‌کنید.
در نهایت بر روی دکمه‌ی Next کلیک کنید.


آموزش راه اندازی گروه یاهو | شرکت پیشرو آساک
در آخرین مرحله از سفارشی کردن تنظیمات، دو مورد را در پیش دارد. در اولین مورد، از شما می‌پرسد که دوست دارد آرشیو پیام‌‌ها را چه کسانی مشاهده کنند. پاسخ به این سؤال کاملاً مراتبط است با سیاست‌‌های شما در مدیریت گروه. ما در اینجا گزینه‌ی اول را انتخاب کردیم. یعنی هر کسی می‌تواند آرشیو ایمیل‌ها را نگاه کند. سایر گزینه‌ها هم مشخص است هر کدام را که فکر می‌کنید برایتان مناسب‌تر است انتخاب کنید. در انتها بر روی دکمه‌ی‌ Finish کلیک کنید.


آموزش راه اندازی گروه یاهو | شرکت پیشرو آساک
باز هم تبریک می‌گوییم. سفارشی کردن تنظیمات هم تمام شد.
اکنون دو گزینه پیش روی شماست. رفتن به صفحه‌ی دعوت کردن از کاربران برای پیوستن به گروه، یا رفتن به صفحه‌ی اصلی گروه.
ما در اینجا بر روی گزینه‌ی Go to Group کلیک می‌کنیم.


آموزش راه اندازی گروه یاهو | شرکت پیشرو آساک
این تصویری از صفحه‌ی اصلی گروه شماست.
در اینجا آموزش ساخت گروه یاهو به پایان می‌رسد.
سعی کنید بر روی گزینه‌های مختلف منوی سمت چپ کلیک کنید تا با بخش‌‌های مختلف آن آشنا شوید.
مطمئن هستیم که با کمی کنجکاوی به سرعت همه چیز را فرا می‌گیرد. در این راه از مترجم گوگل هم غافل نشوید. در هر مرحله، لغات برایتان سخت و ناآشنا بود به صفحه‌ی www.translate.google.com بروید و معادل فارسی آن‌ها را بیابید.

2ـ راه اندازی گروه گوگل

شرکت گوگل در فوریه سال 2001 با خریداری سرویس DejaNews، بخش گروه‌های (Groups) خود را راه‌اندازی کرد. این سرویس همچون سرویس یاهو گروه، به صورت رایگان به کاربران ارائه می‌شود. در ادامه روش راه‌اندازی یک گروه را به صورت گام به گام خواهید دید.


آموزش راه اندازی و استفاده از گروه گوگل | شرکت پیشرو آساک
اولین مرحله این است که وارد حساب کاربری خود در گوگل شوید. ما این کار را ورود به حساب جیمیل انجام دادیم. سپس از نوار فوقانی، گزینه‌ی More را انتخاب کنید. با تصویر زیر مواجه می‌شوید.


آموزش راه اندازی و استفاده از گروه گوگل | شرکت پیشرو آساک
از لیست ظاهر شده، بر روی گزینه‌ی Even More کلیک کنید تا سایر سرویس‌های گوگل را مشاهده کنید.


آموزش راه اندازی و استفاده از گروه گوگل | شرکت پیشرو آساک
در این صفحه بر روی گزینه‌ی Groups کلیک کنید. ما این گزینه را با خط قرمز در تصویر فوق نشان داده‌ایم. با این کار تصویر زیر را مشاهده می‌کنید.


آموزش راه اندازی و استفاده از گروه گوگل | شرکت پیشرو آساک
هم اکنون در صفحه‌ Google Groups قرار دارید. از منوی سمت راست، بر روی گزینه‌ی Create a group کلیک کنید. با این کار وارد صفحه‌ی زیر می‌شوید. هم اکنون می‌توانید در دو مرحله، گروه خود را بسازید.


آموزش راه اندازی و استفاده از گروه گوگل | شرکت پیشرو آساک
در مرحله‌ی اول می‌بایست اطلاعات گروه دلخواهتان را وارد کنید. نام، آدرس ایمیل و توضیحات مختصری از گروه، سه بخش اولیه‌ای اولین مرحله می‌باشد.
در انتهای این مرحله باید سطح دسترسی گروه خود را مشخص کنید، سه گزینه در پیش روی شماست:
1ـ همه می‌توانند آرشیو شما را مطالعه کنند و به شما بپیوندند، اما تنها اعضا می‌توانند ایمیل بزنند.
2ـ همه می‌توانند آرشیو شما را مطالعه کنند و به شما بپیوندند، اما تنها مدیران می‌توانند ایمیل ارسال کنند.
3ـ تنها کسانی که دعوت شوند حق دارند به عضویت گروه درآیند و یا ایمیل‌ها را مشاهده کنند. همچنین گروه شما و آرشیو آن در نتایج جستجوی گوگل هم نمایش داده نمی‌شود.
ما از این سه گزینه، گزینه‌ی دوم را انتخاب می‌کنیم. به شما هم همین پیشنهاد را داریم.
در نهایت بر روی دکمه‌ی Create my group کلیک کنید.


آموزش راه اندازی و استفاده از گروه گوگل | شرکت پیشرو آساک
تصویری که در بالا مشاهده می‌کنید، آخرین مرحله از مراحل ساخت گروه گوگل است. با وارد کردن کد مربوطه و سپس کلیک بر روی گزینه‌ی Create my group، ساخت گروه را به پایان ببرید.


آموزش راه اندازی و استفاده از گروه گوگل | شرکت پیشرو آساک
اکنون در صفحه‌ی اصلی گروه خود در بخش دعوت از دیگران هستید. می‌توانید ایمیل کاربران خود را در بخش اول وارد کنید، در بخش دوم نیز می‌توانید یک پیام خوش‌آمدگویی برایشان بنویسید.
با کلیک بر روی گزینه‌های منوی سمت چپ، با امکانات بیشتر گروه‌های گوگل آشنا شوید و کسب تجربه کنید.
مثلاً بر روی Direct Add کلیک کنید. در این بخش که در گذشته در یاهو هم وجود داشت، شما می‌توانید اعضای خود را به طور مستقیم و بدون تأیید آن‌‌ها به عضویت گروه خود در بیاورید. دقت کنید تعداد کاربرانی که می‌توانید به گروه‌تان اضافه کنید، دارای محدودیت هستند.
اقدام به اضافه کردن کاربران کنید تا با محدودیت‌های «گوگل گروه» آشنا شوید!


آموزش راه اندازی و استفاده از گروه گوگل | شرکت پیشرو آساک
یادتان باشد ممکن است به مرور زمان سرویس های یاهو و چوجل، تغییراتی در بخش گروه های خود اعمال نماید؛ اما همواره کلیت کار همین گونه است که در بالا توضیح دادیم. لذا در صورت هرگونه تغییری، سعی نمایید که آموزش فوق را بر روند جدید تطبیق دهید.

منبع: پارس ام بی ای

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی: تهران، فاز 3 شهر اندیشه، خ ولیعصر (عج)، بازار بوستان، طبقه دوم، واحد 49

شماره تماس: 02124521651

شماره پیامک: 10002165552165

کد پستی: 3168789716