راهنمای جامع تنظیمات SEO در جوملا

نوشته شده توسط مدیریت سایت. منتشر شده در مقالات طراحی و بهینه سازی سایت

راهنمای جامع و کاربردی بهینه سازی سایت (SEO) در جوملا | شرکت پیشرو آساک

در اینجا طریقه ی اعمال درست تنظیمات SEO در جوملا را توضیح می دهیم. سئو یعنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو و بدین معنا است که به روش های متعارف و ضابطه مند صفحات سایت خود را طوری آماده کنیم تا اسپایدر (عنکبوت) موتورهای جستجوگر به راحتی بتوانند آنها را بیابند و ایندکسر آنان این صفحات را در پایگاه داده ی خود ثبت کنند. بله، تصور اینکه موتورهای جستجو که شاید از میان آنها گوگل از اهمیت بالایی برخوردار باشد در آن واحد جستجو را بصورت آنی در میان صفحات سایتها انجام نمی دهند. بلکه نتیج آنها وابسته به پایگاه داه ی حجیم آنها است که از قبل محتوای و اطلاعات خود را دسته بندی، طبقه بندی و رتبه بندی کرده اند. شما باید با علم به این موضوع تمام تلاش خود را بکنید تا موتور جستجوگر عنایت بیشتری به شما داشته و صفحات و محتوای بیشتری از سایت شما را ثبت نمایند.

در جوملا بخشی با عنوان تنظیمات سئو وجود دارد که برای بهینه سازی سایت از اهمیت بالایی برخوردارند. برای مشاهده ی این تنظیمات کافیست در بخش مدیریت سایت خود به قسمت سایت و تنظیمات کلی بروید. در سمت چپ و بالای صفحه بخش "تنظیمات SEO" وجود دارد. در این بخش اولین گزینه ای که وجود دارد آدرس های بهینه برای موتورهای جستجو است که روی بلی تنظیم می شود تا آدرس لینک صفحات سایت برای موتورهای جستجو قابل فهم شود.

شاید مهمترین بخش در این تنظیمات مربوط به فعالسازی APACHE mod_rewrite است که هم جنبه ی امنیتی دارد و هم بهینه سازی سایت. البته در فعالسازی آن جنبه ی امنیتی از اهمیت بالاتری برخوردار است و شاید ضروری تر.

شاید پیش خود تصور کنید که فعالسازی mod_rewrite در جوملا مشابه بهینه سازی آدرس ها برای موتورهای جستجو به همان سادگی انتخاب گزینه ی "بلی" و ذخیره ی تنظیمات است. اما به محض اینکه نمایش سایت را برای مشاهده ی تغییرات روی سایت کلیک می کنید متوجه می شوید که صفحات داخلی با فعالسازی mod_rewrite نمایش داده نمی شود و با ارور (خطای) 404 مواجه می شوید. برای رفع این مشکل مراحل زیر را طی کنید:

1- به مدیریت cpanel (میزبانی) سایت خود بروید، برای این کار کافیست به آدرس www.yourdomain.com/cpanel رفته و با وارد کردن یوزر و پسورد خود وارد بخش مدیریت هستینگ شوید. در شاخه ی روت خود فایل htaccess.txt را پیدا کنید و آن را به htaccess. تغییر نام دهید. اشکالاتی که برای اکثر وبمسترها در این بخش به وجود می آید از این قرار است:

الف) با تغییر نام htaccess.txt به htaccess. مشکل نمایش صفحات داخلی برطرف نمی شود.
پیشنهاد می شود برای تغییر نام فایل ابتدا نقطه و سپس عبارت htaccess تایپ شود. این مهم است که با تغییر نام فایل ابتدا کل نام اچ تی اکسس را حذف و بصورت دستی عبارت نقطه اچ تی اکسس را تایپ نمایید. اما در اینجا مشکل دیگری به وجود می آید. به محض تغییر نام فایل htaccess.txt به htaccess. خطای FileOp Failure on: /home/yourdomain/public_html/htaccess.txt: Destination already exists نمایش داده می شود. و عملیات ناموفق می ماند و متوجه می شوید که فایل تغییری پیدا نکرده است. این خطا معادل خطای You must type a file name است که در حین تغییر نام فایل htaccess.txt به htaccess. در ویندوز رخ می دهد و به معنی الزام تعیین فرمت (نوع) فایل تغییر نام داده شده است. اما راه حل چیست؟

برای رفع این مشکل از نرم افزارهای مدیریت ftp مثل filezilla و cutFTP استفاده کنید و با کمک این نرم افزارهای و با وارد کردن اطلاعات اکانت FTP سایت خود وارد شاخه ی root هستینگ سایت خودتان شوید و تغییر نام فایل htaccess.txt را به کمک این نرم افزارها انجام دهید. (این روش کاملا تست شده و تضمینی می باشد ولی با این وجود اگر مشکلی داشتید از طریق فرم تماس با ما در میان بگذارید.)
نکته: قبل از تغییر نام فایل htaccess.txt در بخش مدیریت cpanel خود سطح دسترسی سایت خود را به 0777 تغییر داده و بعد از تغییر نام آن را به 0644 باز گردانید.

2- در این مرحله و بعد از تغییر نام موفق فایل htaccess.txt به htaccess. گزینه ی بله را برای فعالسازی mod_rewrite انتخاب کرده و تغییرات را ذخیره نمایید.

سوال: من اصلا در شاخه ی root فایل htaccess.txt ندارم، چه کار کنم؟
پاسخ: اگر همچین مشکلی داشتید کافیست فایل htaccess.txt را دانلود نمایید و در شاخه ی روت میزبانی سایت خود آپلود نمایید.

اگر "افزودن پسوند به آدرس" را فعال کنید آدرس صفحات سایت بجای www.yourdomain.com/aboutus ، آدرس لینک www.yourdomain.com/aboutus.html نمایش داده می شود.
تفاوت این دو نمایش پسوند html در انتهای نام مستعار صفحات است.

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی: تهران، فاز 3 شهر اندیشه، خ ولیعصر (عج)، بازار بوستان، طبقه دوم، واحد 49

شماره تماس: 02124521651

شماره پیامک: 10002165552165

کد پستی: 3168789716