دکتر علی اصغر جهانگیری

نوشته شده توسط مجید. منتشر شده در معرفی افراد موفق

دکتر علی اصغر جهانگیری

مردی برای تمام فصول: شاعر، نویسنده، صنعتگر، کشاورز، موزه دار و ....

نام: دکتر علی اصغر جهانگیری

متولد: 1325 کندلوس

موقعیت: کار آفرین نمونه کشاورزی، گردشگری، صنعتی و پدر کسب و کار در ایران

در این کشور طلا ریختند اما کسی جمع نمی کند

علی اصغر جهانگیری هستم. در یکی از روستاهای محروم مازندران به نام کندلوس به دنیا آمدم. پس از فارغ تحصیلی از رشته شیمی به کارهای مختلفی مشغول شدم تا اینکه یک آگهی در روزنامه دیدم که سازمان ملل یک بورسیه به 26 کشور در حال توسعه داده بود. من با اینکه متاهل بودم و مشغول کار، قبول شدم و به اتریش رفتم. در رشته پلیمر پلاستیک فارغ التحصیل و همان جا در اروپا استخدام شدم و صنایع پلاستیک 15 کشور اروپایی را تحت نظر گرفتم اما پس از مدتی دلم طاقت نیاورد و به ایران بازگشتم.

 خودمان را بشکنیم و دوباره بسازیم

من در 32 سالگی، متاهل با یک بچه و با 2 هزارتومان پس انداز از کار بیکار شدم. دوستم، مهندس بازرگانی مشوقم بود و گفت برای اینکه خودمان را بسازیم، اول باید خودمان را بشکنیم. با ایده و با جیب خالی شروع به کار کردیم. مهندس بازرگانی تحقیق کرده بود که فروش بشکه خالی سود زیادی دارد. اول خجالت می کشیدم و فکر می کردم زشت است که من، مهندس جهانگیری با 10 سال سابقه مدیر عاملی تولید دارو، بشکه خالی بفروشم اما سرانجام دست به کار شدیم. یک وانت کرایه کردیم و هر ورز به کارخانه های مختلف می رفتیم و بشکه خالی می خریدیم و می فروختیم. پس از مدتی در خیابان رسالت یک مغازه اجاره کردیم و با پولی که در این چند سال درآورده بودیم، اولین کارگاهمان را افتتاح کردیم. همیشه نبض مردم و ذائقه آن ها دستم بود. می دانستم که خرید خانه با خانم هاستو اگر بتوانیم آن ها را راضی کنیم موفق می شویم. با این دید و اینکه خانم ها از رنگ قرمز خوششان می آید، اولین مایع ظرفشویی ایران با رایحه توت فرنگی را تولید کردیم و همان جا با چند کارگر روزمزد، گروه کارخانه هگزان شروع به کار کرد. این مایع ظرفشویی به قدری پر طرفدار شد که بازار سیاه برایش به راه افتاد و همه دوست داشتند آن را داشته باشند.

بیکاری امثال من 5 دقیقه طول می کشد

همان روزی که از تولید دارو بیرون آمدم به هیئت مدیره گفتم بیکاری امثال من 5 دقیقه هم طول نمی کشه البته باور نمی کردم چنین اتفاقی بیفتد! اما واقعا 5 دقیقه هم طول نکشید و در حال بیرون آمدن از شرکت بودم که پرده فروش سر کوچه شرکت صدایم کرد و گفت: آقای مهندس هر روز قبراق و سرحال از اینجا رد می شدید، چرا ناراحتید؟ گفتم بیکار شده ام. او گفت: بازار ما کساد شده، ما قلاب پرده تولید می کردیم اما دیگر کسی نمی خرد چون به صرفه نیست و گیره های آهنی به دلیل تولید سرو صدا دیگر طرفدار ندارد. به او گفتم چرا این گیره ها را با پلاستیک نمی سازی و او گفت: تو اگر با پلاستیک چقدر تمام می شود؟ گفتم 5/1 ریال. او گفت: تو تولید کن، من 3 ریال از تو می خرم، 7 ریال به مغازه می فروشم و مردم هم 10 ريال آن را می خردند و همانجا سفارش 6 میلیون گیره پرده گرفتم و واقعا 5 دقیقه هم بیکار نماندم.

از همان بچگی درآمدزا بودم. در 8 سالگی با اینکه پدرم پولدار بود، آدامس خروس نشان به روستا می بردم و می فروختم. در همه این سال ها کار کردم و در 23 سالگی بعداظهرها 3 تا کلاس شیمی داشتم و شب ها مسافرکشی می کردم، در ضمن درس هم می خواندم. همیشه به پدرم می گفتم دوست دارم آدم بزرگی شوم از همان زمان دنبال سکه و سفال و قباله های قدیمی، دست نوشته و کتاب های قدیمی بودم. مردم به پدرم می گفتند: پسرت آشغال جمع می کند و او کتکم می زد و فلکم می کرد که این کار را نکنم. می گفت: آبرویم را می بری. اما من همیشه دوست داشتم روی پای خودم بایستم.

اگر پولدار نیستیم خودمان پشتکار نداریم

از کارآفرینانی که پول ها را دسته دسته می کنند و برای خارجی های می فرستند، بدم می آید. این آدم ها جیب هم وطن های خودشان می زنند و جیب های خارجی ها را پر می کنند تا مواد اولیه و محصولات آن ها را بفروشند. وقتی می خواستم محصولاتم را تولید کنم به چند کارخانه دار خارجی که از دوستانم بودند، زنگ زدم که همه شان گفتند پول بفرست تا مواد اولیه بفرستیم. همان موقع تصمیم گرفتم کار کنم که آن ها پول هم وطنشان را دسته دسته کنند و از من مواد اولیه بخرند. اروپایی ها که بعضی از ما نوکر آن ها شده ایم، هیچ چیز ندارند اما در کشور ما انرژی از آب ارزان تر است. حقوق یک ماه کارگر در اینجا یک روز آن ها هم نیست. اگر نمی توانیم در اینجا پولدار شویم، خودمان پشتکار نداریم. اینجا زمین فراوان در اختیار داریم، آفتاب عالی داریم، آب داریم اما متاسفانه پشتکار نداریم خلاقیت نداریم ، فکر نداریم. با 1700 دلار انرژی 1000 دلار تولید می کنیم؛ در حالی که در اروپا با 200 دلار انرژی 1000 دلار تولید دارند. در ژاپن با 100 دلار و در چین با 80 دلار همین مقدار تولید می کنند، این جنایت نیست!

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی: تهران، فاز 3 شهر اندیشه، خ ولیعصر (عج)، بازار بوستان، طبقه دوم، واحد 49

شماره تماس: 02124521651

شماره پیامک: 10002165552165

کد پستی: 3168789716