فرق بین طراح وب، توسعه دهنده وب و مدیر وب در چیست؟

نوشته شده توسط مدیریت سایت. منتشر شده در متنوع

فرق بین طراح وب، توسعه دهنده وب و مدیر وب در چیست؟

یکی از برداشت های غلط در بین افراد این است که گمان می کنند طراح وب (Web Designer)، توسعه دهنده وب (Web Developer) و مدیر وب (Web Master) با هم تفاوتی ندارند، در اینجا به صورت مختصر و مفید فرق بین این سه گروه را تشریح می کنیم.

طراح وب (Web Designer): کسی است که با تکیه بر خلاقیت خود می تواند وب سایت را از نظر بصری و گرافیکی با توجه به نیازهای کارفرما طراحی نماید، این افراد الزاما به برنامه نویسی وب اشراف کامل ندارند. هر وب سایت قبل از کدنویسی نیاز به طراحی قالب (Template) دارد که توسط طراح وب اغلب در نرم افزار فوتوشاپ (Photoshop) طراحی می شود بدین صورت که صفحات پیش فرض وب همچون صفحه اصلی (Home Page)، درباره ما (About Us)، تماس با ما (Contact Us) و ... و همچنین صفحات داخلی به صورت جداگانه طراحی می شود.

توسعه دهنده وب (Web developer): به افرادی گفته می شوند که به برنامه نویسی وب تسلط کامل دارند و می توانند تمامی بخش های یک وب سایت را کدنویسی نمایند. اجازه بدهید با یک مثال فرق بین طراح وب و توسعه دهنده وب را روشن کنیم. فرض کنید طراح وب قالب وب سایت را بصورت گرافیکی طراحی و آماده کرده است، او این توانایی را ندارند تا این فایل ها را که اغلب با فرمت PSD و لایه باز می باشند را کدنویسی نماید، اینجاست که یک توسعه دهنده وب می تواند وارد عمل شود.

 

مدیر وب (Web Master): شاید تصور کنید که مدیر وب نسبت به دو گروه قبلی کار ساده تری را انجام می دهد ولی باید باور کنیم که اغلب سایت ها بخاطر نداشتن مدیریت صحیح و منسجم در به روزرسانی مطالب و محصولات خود با شکست مواجه می شوند. شاید برای شروع، طراحی یک وب سایت خوب و کاربرپسند از اهمیت بالایی برخوردار باشد ولی مدیریت صحیح وب سایت و به روزرسانی منظم آن برای ادامه کار یک اصل اجتناب ناپذیر است. بطور کلی مدیر وب کسی است که با روش های درج مطالب، محصولات، تصاویر و نوع چیدمان آنها آشناست و بخش مدیریت سایت (Site Backend) را به طور کامل می شناسد و می تواند از آن به نحو احسن استفاده کند. برای بیان اهمیت موضوع تصور کنید که یک شرکت برای طراحی وب سایت خود هزینه ی قابل توجهی کرده است و مدیران شرکت تصور می کنند که کار در اینجا به اتمام رسیده است و می توانند مدیریت وب را به منشی بسپارند و آسوده از سایت خود بهره برداری کنند ولی پس از مدت زمانی کوتاه پی می برند که سایت آنطور که باید به روزرسانی نمی شود و مطالب درخوری ارائه نمی گردد. اینجاست که اهمیت وجود فردی متخصص در مدیریت وب نمایان می شود. این یک واقعیت است که در آینده ای بسیار نزدیک شغل مدیریت وب (Web Master) به یکی از مشاغل پردرآمد در ایران تبدیل خواهد شد. هم اکنون در برخی از دانشکده ها و مراکز آموزشی در دنیا، دانشجویانی در این رشته مشغول تحصیل اند. در ایران هم مراکز و وب سایت هایی تخصصی شروع به فعالیت کرده اند که مدیران وب حرفه ای را تعلیم می دهند و به بازار معرفی می کنند.

منبع: شرکت پیشرو آساک

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی: تهران، فاز 3 شهر اندیشه، خ ولیعصر (عج)، بازار بوستان، طبقه دوم، واحد 49

شماره تماس: 02124521651

شماره پیامک: 10002165552165

کد پستی: 3168789716