تاثیر خدمات پس از فروش بر برندسازی

نوشته شده توسط حجت حاتمی. منتشر شده در متنوع

تاثیر خدمات پس از فروش بر برندسازی

اینجا نمی خوام در مورد شیوه های درست برندینگ (برندسازی) با شما صحبت کنم و یا مثل خیلی از مقالات آموزشی در مورد کلیات تبلیغات و برندسازی بحث کنم، بلکه می خوام یک تجربه ی شخصی رو با شما در میان بذارم:

اوایل آذر ماه سال 94 بود که تصمیم گرفتم یک هارد اکسترنال یک ترابایتی بخرم، قبلا دو تا هارد اکسترنال مارک وسترن دیجیتال (WD) از بازار کامپیوتر ولیعصر خریده بودم و بدون هیچ مشکلی ازشون استفاده می کردم. اینبار تصمیم گرفتم بعد از انجام یه سری تحقیقات برند ای دیتا (AData) بخرم اون هم از سایت فروشگاهی دیجی کالا. بعد از گذشت حدود 3 روز، بسته حاوی هارد اکسترنال AData به دستم رسید که روی جعبه اش برچسب گارانتی 3 ساله شرکت آونگ و همچنین برچسب سرویس پلاس یکساله آونگ خورده بود. معمولا زیاد به این چیزا اهمیت نمی دم و مثل خیلی ها اعتقاد داشتم «گارانتی و اصولا خدمات پس از فروش تو ایران معنی نداره!»، بهمین خاطر بلافاصله هارد اکسترنال رو که خوش دست و سبک به نظر می رسید رو با کابل اتصال USB3 به لپ تاپم وصل کردم و طبق انتظار حدود 930 گیگابایت فضای خالی قابل استفاده در اختیارم می ذاشت.

 

اون اوایل از عملکردش راضی بودم. سرعت نقل و انتقال نسبتا بالا، وزن سبک و صد البته خوش دست. تقریبا 5 ماه بدون دردسر ازش استفاده کردم تا اینکه اوایل اردیبهشت 95 کانکتور USBاش بازی درآورد یعنی قطع و وصل میشد. وضع ناجوری بود. فرض کنید تقریبا 60 درصد از فضای هارد یک ترابایتی، پر از اطلاعات مهم کاری باشه و فقط با نگه داشتن کابل اتصال در قسمت درگاه به هارد اون هم با دست به اطلاعات دسترسی داشته باشید و به محض برداشتن دستتون، اتصال قطع بشه. خوب تصمیم گرفتم هارد رو ببرم به گارانتی که همون شرکت آونگ (تنها نمایندگی رسما AData در ایران) نشون بدم. قبلش سری زدم به سایت شرکت آونگ و شرایط گارانتی رو مرور کرد. بله مثل خیلی جاهای دیگه تقریبا تمامی موارد از جمله اشکال در کانکتور یو اس بی خارج از گارانتی بود. بعدش با نا امیدی با شرکت آونگ تماس گرفتم و موضوع رو براشون توضیح دادم، گفتن: «مشکلی نیست، تشریف بیارید». کمی امیدوارم شدم ولی هنوز موضوع خارج بودن گارانتی بخاطر اشکال در کانکتور USB فکرم رو مشغول کرده بود. با اینحال از اندیشه (شهرستان شهریار) راه افتادم. چون آدرس شرکت آونگ در محدوده زوج و فرد بود مجبور شدم با مترو به ایستگاه شهید بهشتی برم، از اونجا در حدود 5 دقیقه پیاده روی کردم تا به خیابان قنبرزاد رسیدم، از اونجا هم سوار تاکسی شدم و نبش خیابان شانزدهم، پلاک 56 پیاده شدم. ساختمون شیک و چند طبقه شرکت آونگ با درب ورودی شیشه ای متمایز از بقیه ساختمان ها بود و پیدا کردنش کار سختی نبود. خودم رو به طبقه اول ساختمان رسوندم. با هماهنگی منشی منتظر وایستادم تا دو نفری که قبل از من بودن کارشون راه بیافته که خوشبختانه زیاد طول نکشید و بعد از گذشت یه ربع نوبت من شد. وارد یک اتقاق نسبتا کوچیکی شدم که سه نفر بین میز و صندلی هایی که چیدمان چندان مناسبی نداشت محبوس شده بودن!

هارد اکسترنال رو به اولین نفری که نشسته بود دادم و براش مشکل رو توضیح دادم. اون هم بدون معطلی هارد رو به کامپیوتر وصل کرد. بعد از چند دقیقه در کمال ناباوری گفت: «مشکلی نیست، براتون تعویض اش می کنیم». باورم نمیشد؛ بیشتر منتظر همچین پاسخی بودم: «متاسفانه کانکتور USBاش خرابه و این موضوع از گارانتی خارجه، شما باید برید طبقه مثلا سوم هاردتون بمونه برای تعمیر، تازه باید هزینه ی تعمیر رو هم پرداخت کنید.»

جالب اینجا بود که جون فرصت نکرده بودم اطلاعات هارد رو منتقل کنم، با پیشنهاد مدیریت بخش، هارد اکسترنال جدید رو با هارد قبلی گرفتم که تو خونه اطلاعات رو تمام و کمال منتقل کنم و در عوض مبلغ هارد اکسترنال معیوب رو به عنوان ضمانت پرداخت کنم تا پس از برگردوندن هارد معیوب، مبلغ رو بهم برگردونن. من هم قبول کردم و مبلغ 190،000 تومان رو پرداخت کرده و رسید دریافت کردم. انتقال اطلاعات تقریبا دو روز وقتم رو گرفت و بعد از فرمت کردن هارداکسترنال معیوب اون رو حضوری برگردوندم و مبلغ خودم رو پس گرفتم.

نتیجه گیری:

  • گارانتی می تونه تو ایران هم معنی داشته باشه اگر شرکت ها به تعهدات خود پایبند باشند.
  • بعد از خرید کالاهای برقی و دیجیتالی، کارت گارانتی اش رو جدی بگیرید و دور نندازید.
  • حتما قبل از بردن هارداکسترنال برای تعمیر و یا تعوض، در صورت امکان اطلاعاتش رو انتقال بدید.
  • اگر شرکت گارانتی کننده وزین و قابل اعتماد باشن، کالاهای نه چندان مرغوب هم می تونن شانس رقابت داشته باشند.
  • خدمات پس از فروش از جمله گارانتی محصولات گاهی از خود فروش محصول مهمتره و می تونن در محبوبیت برندها بسیار تاثیرگذار باشند.
  • قبل از انتقال اطلاعات به هارداکسترنال، حتما اون رو به حالت NTFS فرمت کنید.
  • شرکت آوانگ حداقل در مورد من شعار خودش یعنی «آوای خوش خدمات» رو عینیت بخشید.

حجت حاتمی
بهار 1395

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی: تهران، فاز 3 شهر اندیشه، خ ولیعصر (عج)، بازار بوستان، طبقه دوم، واحد 49

شماره تماس: 02124521651

شماره پیامک: 10002165552165

کد پستی: 3168789716