چگونه مشکل هنگ کردن برنامه ها را حل کنیم؟

نوشته شده توسط مدیریت سایت. منتشر شده در چرا و چگونه

چگونه مشکل هنگ کردن برنامه ها را حل کنیم؟ | شرکت پیشرو آساک

رفع اشکال برنامه هایی که هنگ می‏ کنند

مقاله ی حاضر در ادامه ی مقاله "آموزش رفع خطای صفحه ی آبی مرگ در ویندوز" آورده شده است. در این مقاله ی تخصصی رایانه ای به معرفی ابزارها، روش ها و توصیه ها جهت جلوگیری از هنگ نرم افزارهای رایانه ای پرداخته شده است.

ابزار WindDbg تنها برای بررسی فایل های Crash نیست. گاهی اوقات این ابزار می تواند علت هنگ بعضی از برنامه ها را مشخص کند. برای این کار لازم است فایل Dump را ایجادکنید. در ویندوز ایکس پی کار اندکی مشکل خواهد بود .ابتدا لازم است شناسه (Pid) پردازش مورد نظر را در Task Managerزیادکنید، برای این کار باید Task Managerرا با زدن سه دکمه Ctrl+Alt+Delete باز کنید به برگه Processes بروید واز منوی Select Columns,View را انتخاب کنید و در لیستی که نشان داده می‏شود PID را تیک بزنید تا بتوانید شناسه پراساس مورد نظر را ببینید.

 

رفع اشکال برنامه هایی که هنگ می‏ کنند

 

رفع اشکال هنگ کردن برنامه های ویندوز

مقاله ی حاضر در ادامه ی مقاله "آموزش رفع خطای صفحه ی آبی مرگ در ویندوز" آورده شده است. در این مقاله ی تخصصی رایانه ای به معرفی ابزارها، روش ها و توصیه ها جهت جلوگیری از هنگ نرم افزارهای رایانه ای پرداخته شده است.

ابزار WindDbg تنها برای بررسی فایل های Crash نیست. گاهی اوقات این ابزار می تواند علت هنگ بعضی از برنامه ها را مشخص کند. برای این کار لازم است فایل Dump را ایجادکنید. در ویندوز ایکس پی کار اندکی مشکل خواهد بود .ابتدا لازم است شناسه (Pid) پردازش مورد نظر را در Task Managerزیادکنید، برای این کار باید Task Managerرا با زدن سه دکمه Ctrl+Alt+Delete باز کنید به برگه Processes بروید واز منوی Select Columns,View را انتخاب کنید و در لیستی که نشان داده می‏شود PID را تیک بزنید تا بتوانید شناسه پراساس مورد نظر را ببینید

(شکل زیر) .

 

آموزش و ترفند رفع خطای صفحه ی آبی در ویندوز

سپس خط فرمان را باز کرده و به مسیری که در آن ابزار Debugger نصب شده رفته وفرمان زیر را تایپ کنید و در آن به جای PID شناسه مورد نظر را بنویسید:

[PID] ADPlus-hang P

اگر از ویستا استفاده می کنید Task Manager را باز کرده و به برگه Applications رفته و روی برنامه مشکل دار رفته، سپس گزینه Create Dump File را کلیک کنید. با این کار ویندوز فایلی را در پوشه Tempکه معمولاً مسیر آنUsers[User Name]\AppData\Localtemp\prognam.dmp است، ایجاد می کند.

ابزار WinDbgرا اجرا کنی. به منوی File رفته و سپس Open Crash Dump را بزنید و فایلی را که ایجاد کرده اید انتخاب کنید. حال خط فرمان WinDbg را اجرا کرده و عبارت analyze!-hang-v را تایپ و سپس Enter کنید تا مشکل بررسی شود ابزار WinDbg ممکن است فایلی را که باعث بروز خطا و نقص در برنامه شده است، مشخص کند.

دیگر دستورات و فرامین WinDbg

ممکن است ابزارWinDbg نتواند در شرایط بسیار پیچیده فایلی را به عنوان مقصر و عامل بروز خطای BSOD شناسایی کند.در این صورت می توانید از این ابزار برای مشاهده دیگر اطلاعات و جزییات بیشتر خطاهای رخ داده استفاده کنید. برای مثال فایل Crash Dump موجود را باز کرده و در پنجره خط فرمان این ابزار عبارت K را تایپ و Enter کنید ببینید Thread مورد نظر در زمان بروز BSOD چه کاری انجام داده است. سپس فهرستی از دستورات نمایش داده خواهد شد که باید آنها را از پایین به بالا بررسی کنید. نگران پیچیدگی فرامین و دستورات نباشید، فقط کافی است برنامه مورد نظر را بیابید و حدس بزنید نقش این برنامه در زمان بروز خطا چه بوده است.

در آزمایشی که خود ما انجام دادیم با تایپ عبارت k در فایل Crash Dump ایجاد شده در سیستم، عبارت Fitmgr!FltpCreateFileNameInformation+0x81 در انتهای پنجره ظاهر شد و بنابراین به نظر می رسید فرآیند مورد نظر در زمان بروز خطا، مشغول ایجاد فایل جدیدی بوده است. البته هیچ تضمینی نیست که این عمل ربطی به ناپایداری سیستم داشته باشد، اما حداقل می توان از مشکلات حین ایجاد فایل ها جلوگیری کرد؛ برای مثال می توان درایور را برای خطا بررسی کرده فضای هاردیسک را خالی نمود فایل های موقتی را پاک کرد و ....

دستور !process 0 0 درخط فرمان WinDbg لیست کل فرآیندهای فعال درزمان بروز BSOD را ارایه می دهد. در این جا نیز می توانید محتویات پنجره را دریک فایل متنی ذخیره کرده تا بعدها آن را با دیگر فایل ها مقایسه کنید.

همچنینImkv را واردکنید تا لیست کل درایورهای موجود در حافظه در زمان بروز ناپایداری را ببینید. درایورهای شرکت های نرم افزاری و سخت افزاری به غیر از مایکروسافت را بررسی کرده و مطمئن شوید آخرین نگارش آنها روی سیستم نصب شده است.

هنگام کار با گزینه و منوهای موجود در ابزار WinDbg احتیاط کنید ، زیرا این ابزار می تواند کارهایی که موجب بروز اشکال در سیستم شود را نیز انجام دهد. مثلا این ابزار می تواند خود را به یک فرآیند فعال در حافظه ضمیمه کرده تا بتواند به صورت لحظه‏ای اقدام به اشکال زدایی سیستم کند که این امر می تواند دردسر ساز باشد. پس اگر از دستوری مطمئن نیستید آن را اجرا نکنید.

همچنین وقت زیادی را صرف کار روی تنها یک فایل Crash Dump نکنید. هر چند در این مقاله تأکید زیادی روی ابزارهای اشکال زدایی کردیم اما این نرم افزارها نمی تواند هر مشکلی را حل کرده و یا سرنخ ارایه دهند. اگر با استفاده از این ابزارها به هیچ نتیجه ای نرسیدید . بهتر است به دنبال مشکلات سخت افزاری موجود در سیستم یا دنبال راه های ساده تری برای حل مشکل باشید!

 

راهکارهای بیشتر برای جلوگیری از بروز خطا

اغلب اوقات ابزار WinDbg دقیقاً می تواند به شما بگوید که کدام فایل عامل بروز خطا بوده است، اما اگر نتوانست کمکی کند، لازم است وقت بیشتری را برای بررسی خطای پیش آمده صرف کنید و از این رو همان صفحه آبی مرگ بهترین مکان برای شروع است.

خطاهای صفحه آبی مرگ دارای یک Stop Code یا کد توقف انجام کار هستندکه دلیل عمومی ناپایداری ایجاد شده را به شما می دهد(شکل 3).

 

آموزش و ترفند رفع خطای صفحه ی آبی در ویندوز

اگر در بخش Stop Code پیغام های IE و OA دیدید . علت بروز خطا درایورهای معیوب هستند.

پیغام 24 نشان دهنده اشکال در هاردیسک است و پیغام های 7F و 2F نشان دهنده اشکال در رم هستند. برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت مایکروسافت به آدرس Support.microsoft.com/Search رفته و پیغام خطای ظاهر شده مانند 0x00000IE را جستجو کنید.

 

ابزار Event Viewer

ابزار Event Viewer نیز می تواند اطلاعات بیشتری راجع به پیغام های صفحه آبی مرگ دهد. در صورت استفاده از ویندوز ایکس پی، عبارت eventvwr.msc را در Run تایپ کرده و Enter را بزنید. در پانل سمت چپ روی System کلیک کرده و لیست اتفاقات رخ داده را تاپایین مرور کنید و به دنبال عبارت های Error یا Warning در بین گزینه ها باشید( شکل 4). برای دیدن جزییات نیز می توانید روی آیتم موردنظر دوبار کلیک کنید.

 

آموزش و ترفند رفع خطای صفحه ی آبی در ویندوز

در ویستا عبارت eventvwr.exe را درRun تایپ کرده و Enterکنید و سپس روی Custom Views کلیک کرده و به قسمت Administrative event رفته تا لیست رویدادهای اخیر را مشاهده کنید لیست را به دقت بررسی کنید و روی هر یک از خطاها که ارتباطی به ناپایداری سیستم دارد، کلیک کرده تا جرییات بیشتری مشاهده کنید.

 

ابزار Device Manager

علت بسیاری از خطاهای BSOD درایورهای ناامن هستند، از این رو ابزار Device Manager می تواند برای حل مشکلات سخت افزارهای دستیار خوبی باشد. در ویندوز ایکس پی برای استفاده ازDevice Manager در قسمت Run عبارت DEVMGMT.MSC را وارد کرده و Enter کنید . یا با کلیک راست رویMy Computer و انتخاب Properties، به برگه Hardware رفته و Device Manager را انتخاب کنید. در این جا فهرستی از سخت افزارهای نصب شده در کامپیوتر را می بینید درایورهای مشکل دار با علامت سوال زردرنگ مشخص می شوند. برای مشاهده اطلاعات وجزییات مربوط به درایور ناقص، کافیست دوبار روی آن کلیک کنید. سپس بهتر است سری به سایت سازنده سخت افزار مورد نظر بزنید و درایور جدید را دریافت و نصب نمایید.

بررسی درایورها

اگر کل درایورهای به طور طبیعی کارکنند، در ابزار Device Manager هیچ نشانی از نماد زرد رنگ علامت سؤال نخواهید دید. البته هنوز هم می توانید به درایورهایی که توسط مایکروسافت تائید نشده اند و در ویندوز با نام Unsigned Divers شناسایی می‏شوند، مشکوک باشید. ابزار بررسی شناسه (Signature) درایور را با تایپ عبارت sigverif.exe در قسمت Run اجرا کرده و گزینه Start را کلیک کنید(شکل 5).

درگزارش نمایش داده شده به دنبال درایورهایی با پسوند sys بگردیدو بعد از این در گوگل آنها را بررسی کنید تا ببینید آیا دیگر کاربران نیز با آنها مشکل دارند یا خیر. اگر متوجه شدید که وجود این درایور ضروری به نظر نمی رسد بهتر است نرم افزار یا سخت افزار مرتبط با آن را حذف کنید تا به این ترتیب ازمیزان ناپایداری سیستم کاسته شود دقت داشته باشید اگر فقط درایور را حذف کنید و نرم افزار یا سخت افزار آن باقی بماند، اوضاع از آنی که هست بدتر نیز خواهد شد.

سرویس های ویندوز

سرویس های ویندوز یکی از دلایل معمول برای بروز خطاهای صفحه آبی مرگ هستند، بنابراین بررسی این قسمت نیز مفید خواهد بود.

عبارت msconfig را در Run تایپ کرده و Enterکنید . سپس به برگه Services بروید .البته سرویس های معمول و پیش فرض مایکروسافت مشکل ساز نیستند . پس بهتر است به دنبال سرویس هایی بگردید که شرکت های سخت افزاری یا نرم افزاری ثالث ایجاد کرده اند با استفاده از گزینه Hide all Micosoft Services می توانیدکلیه سرویس های دیگر شرکت ها را مشاهده کرده و فقط سرویس های دیگر شرکت ها را مشاهده کنید(شکل 6) . بهتر است درگوگل این سرویس ها را جستجو کنید تا در صورتی که واقعاًٌ مشکل زا باشند برنامه ای که مسئول نصب آنهاست را حذف نمایید.

البته بهتر است از طریق گزینه Disable این سرویس ها را غیر فعال نکنید،چرا که کارخطرناکی است و ممکن است به سیستم صدمه وارد شود.

 

آموزش و ترفند رفع خطای صفحه ی آبی در ویندوز

وجود فایل های مخرب در سیستم

بد افزارها نیز می توانند باعث بروز خطاهای BSOD شوند بهتر است با استفاده از یک نرم افزار ضد ویروس سیستم را ازوجود هر گونه نرم افزار مخرب مانند ویروس جاسوس افزار و یاهرزنامه های تبلیغاتی پاک کنید.

موفق نشدید ؟ این راه ها را نیز امتحان کنید:

با استفاده از نرم افزار Autoruns اقدام به شناسایی کامل نرم افزارهایی که با شروع ویندوز اجرا می شوند، نمایید و تا حد امکان تعداد این نرم افزار ها را کم کنید.

نرم افزاها ودرایورها را با استفاده از نرم افزار Updatestar یا Drivermax آپدیت کنید.

با استفاده از نرم افزار Ccleaner فایل های غیر ضروری و اضافی را از هاردیسک پاک کنید.

روی درایورهای موجود در کامپیوتر راست کلیک کرده وProperties را انتخاب کنید و سپس به برگه Toolsرفته وروی گزینه Check Nowکلیک کنیدتا درایور مورد نظر از لحاظ وجود اشکال سیستم بررسی شده و مشکل آن حل شود.

نویسنده: ابراهیم حیوری

توجه: طبق الگوریتم مرغ مگس خوار موتور جستجوگر گوگل، کپی مطالب از منابع دیگر  باعث افت در رتبه ی سایت و یا وبلاگ شما می شود مگر آنکه لینک منبع درج گردد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی: تهران، فاز 3 شهر اندیشه، خ ولیعصر (عج)، بازار بوستان، طبقه دوم، واحد 49

شماره تماس: 02124521651

شماره پیامک: 10002165552165

کد پستی: 3168789716