خودسازی شرط لازم تغییر دنیاست

نوشته شده توسط حجت حاتمی. منتشر شده در کوتاه و خواندنی

مقاله خودسازی شرط لازم تغییر دنیاست. | شرکت پیشرو آساک

خودسازی شرط لازم تغییر دنیاست

جهان امروز مکان پیچیده ای است. تجربه ای که در 20 سال گذشته برای بشر دربرداشته است بیشتر از تجربیات 2000 سال قبل تر از آن است. حد و مرزهایی که زمانی بشر را از لحاظ جغرافیایی، سیاسی، اجتماعی و احساسی محدود می کرد امروز دیگر وجود ندارند. قوانین مدام در حال تغییر هستند اما مردم بدون حد و مرز، ساختار و قوانین نمی توانند زندگی کنند. بنابراین حد و مرزها، ساختار و قوانین جدیدی پدیدار گشته است.

متاسفانه در جهانی که تغییرات به سرعت روی می دهد، مجالی باقی نمی ماند تا قوانین به خوبی در جامعه جا بیفتند. بنابراین به محض اینکه ظاهر می شوند در گرداب تغییرات محو می گردند و قوانین جدیدتر از پس آن می آیند و می روند.

نتیجه این همه تغییرات، هرج و مرج و بی نظمی است. هر تغییر جدیدی دنیای آشفته تری نسبت به تغییر قبلی با خود به همراه می آورد. علاوه بر آن شیوه های متداول اجرای کار که قبلا از آنها استفاده می شد رفته رفته کنار گذاشته می شوند و با ورود شیوه های جدید بر پیچیدگی مسائل افزوده شده و آشفتگی بیشتر حکم فرما می شود.

 

اما این آشفتگی از دنیای بیرون حاصل نشده و اگر اینگونه می بود، ما دچار دردسر می شدیم، زیرا ما انسان ها به تنهایی قادر نیستیم بر آنچه که در دنیای بیرون رخ می دهد تاثیر گذاشته و یا آن را کنترل کنیم. ولی خوشبختانه می توانیم با تغییر خودمان دنیای بیرون خاص خودمان را بسازیم بدون اینکه به دنیای دیگران آسیبی وارد کرده باشیم یا بر روی آن اثری گذاشته باشیم. در واقع این نحوه کنترل خویشتن، رمز موفقیت ماست، زیرا هرج و مرج در دنیای پیرامون ما به خودی خود به وجود نمی آید، بلکه از درون ما شروع می شود و به بیرون سرایت می کند.

در خلق جهان هستی هیچ گونه مشکلی وجود ندارد و این ما انسان ها هستیم که مشکل آفرین شده ایم. در حقیقت آشفتگی و نابسامانی دنیا انعکاسی از آشفتگی و نابسامانی درون ماست، اگر در زندگی حس خوبی نداریم، اگر زندگی دنیوی برایمان بی معناست، اگر دنیا خشن، حریص، سنگدل و عاری از خصلت های پسندیده بشری است و اگر دنیا احمقانه رفتار می کند تمام این ها بخاطر آن است که انسان ها از درون اینگونه هستیم و اکنون بازتابی از آنرا در دنیای بیرون مشاهده می کنیم. پس اگر می خواهیم دنیا را عوض کنیم ابتدا باید خودمان را عوض کنیم و متاسفانه هیچ کس این را به ما نگفته است.

ما عادت کرده ایم تا همه چیز را ازدیدگاه جامعه ارزیابی کنیم و حتی برای ارزیابی خودمان هم دیدگاه خود را ارجح می دانیم وخود را مطابق با آنچه در دنیای بیرون رخ می دهد وفق می دهیم. در یک جمله، هیچ کس به ما نگفته که ما پدیدآورنده شرایط هستیم نه پدیده ای از آن.

ما انتظار داریم دنیا را تغییر دهیم حال آنکه درخودمان هیچ تغییری ایجاد نمی کنیم و این ضعف جامعه امروز بشر است.

بخشی از کتاب «افسانه ی کارآفرینی» نوشته ی مایکل گربر
ترجمه کاوش حسین تبار

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی: تهران، فاز 3 شهر اندیشه، خ ولیعصر (عج)، بازار بوستان، طبقه دوم، واحد 49

شماره تماس: 02124521651

شماره پیامک: 10002165552165

کد پستی: 3168789716